
16. 1. 2012
Mansarda - konstrukcija in izolacija
Uroš preko spletne strani
Pozdravljeni,
potrebujem nasvet glede konstrukcije in izdelave ostrešja mansarde. Ostrešje bi lahko v celoti izdelali na novo, ker je sedaj samo "polatano". Imam več vprašanj:
1. Ali naj uporabimo plošče agepan ali navadne deske s paroprepustno folijo? V ceni je velika razlika, kaj pa, kar zadeva izolativnost?
2. Kako si po vrsti sledijo plasti od zgoraj pa vse do notranjega prostora? Koliko centimetrov materiala je priporočljivo uporabiti, kako poskrbeti za ustrezno zračnost?
3. Izbral bi kritino Tondach in okna Velux. Kaj menite o izbiri?
4. Kako najbolje izolirati detajle okrog strešnih oken in kako urediti prepustnost zračnega toka? Okno bo tesno vgrajeno med dva špirovca, kar pomeni, da bo zračnost minimalna.
5. Kako je najbolje izvesti predlagani sistem na fotografiji (žlebovi, izolacija, videz)?
Za odgovor in pomoč se že vnaprej najlepše zahvaljujem,
Uroš
Plošče Agepan so na voljo v različnih debelinah. Če primerjamo plošče Agepan debeline 16 mm in deske debeline 24 mm, ki jih vsekakor priporočam pod rezervo kritino (paroprepustno folijo), potem med tema dvema rešitvama ni bistvene razlike, saj je treba upoštevati, da je spodaj še vsaj 20 do 25 cm debela toplotna izolacija. Če se boste odločili za možnost z deskami, vas opozarjam, da morajo biti deske med seboj položene v razmaku od 5 do 10 mm.
Plasti od zgoraj navzdol si sledijo v naslednjem vrstnem redu: kritina, letve, zračni sloj (vmes kontra letve), rezervna kritina (paroprepustna), podloga iz smrekovih desk, prva plast toplotne izolacije (vmes špirovci), druga plast toplotne izolacije (vmes letve 5/6 ali 5/8 cm), parna ovira (folija z difuzijsko upornostjo r = 2 m), tretja plast toplotne izolacije (vmes tipska kovinska podkonstrukcija in vse morebitne inštalacije, elektični kabli, itd.) in na koncu stropna obloga iz mavčno-kartonskih plošč.
Za toplotno izolacijo vam svetujem kameno volno, notranji sloj pa je lahko tudi iz steklene volne. Debelina izolacije naj bo vsaj 25 cm, je pa to odvisno tudi od tega, kako bodo izolirane preostale obodne konstrukcije in kako kakovostno izolacijo boste izbrali (λ = 0,040 do 0,032W/mK). Naj vas opomnim, da pri odločitvi nista pomembni samo vrsta in debelina toplotne izolacije, temveč tudi kakovost vgradnje - med lesenimi deli in izolacijo ne sme biti nobenih špranj in praznih prostorov. Zračni sloj je samo pod kritino, v sami toplotni izolaciji pa ga ne sme biti! Parna ovira mora biti zrakotesna in vsi priključki, preboji in preklopi morajo biti zalepljeni. Obloga je lahko enoslojna (1 x 12,5 mm) ali še bolje dvoslojna (2 x12,5 mm). Po potrebi lahko namesto navadnih izberete ognjeodporne plošče. Seveda pa lahko namesto mineralne volne izberete tudi druge toplotnoizlolacijske materiale, na primer plošče iz lesnih vlaken ali celulozne kosmiče, pri čemer pa bi bila optimalna sestava malo drugačna.
Na izbiro kritine in strešnih oken nimam pripomb.
Četrtega vprašanja ne razumem prav dobro: okno mora biti tesno vgrajeno med dvema špirovcema, parna ovira pa mora biti zrakotesno priključena nanj - zalepljena ali pribita z letvijo. Zračnosti torej ne sme biti!
Na peto vprašanje bi vam zelo težko odgovoril na daljavo. Reševanje takšnih detajlov oziroma dilem je prav gotovo že stvar projektiranja, za katerega bo moral poskrbeti izbrani arhitekt. Če boste imeli pozneje še kakšna vprašanja, vam svetujem, da se naročite na individualno svetovanje v Gradbenem centru Slovenije.
Odgovarja: Tomaž Škerlep
strokovnjak za toplotno zaščito, hidrozaščito in sanacije stavb, GI ZRMK
Več nasvetov strokovanjkov
Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo
Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >
Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >
Kako popraviti zidne razpoke
Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >
'Mateja'
Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >
Izolacija stanovanja nad garažo
'Pozdravljeni!Stanovanje imam v 35 let stari stavbi, kjer so spodaj garaže, nad njimi pa omenjeno stanovanje. Zgradba ima na eni strani dvorišče, na drugi pa strugo reke. Strop garaž je še popolnom... Več >
'Miha'
Celovito in razumljivo ste opisali težave in pokazali pravo pot k rešitvi. Tu še podrobno po alinejah: Več >