Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem nadstropju, pod njim je visoko pritličje in klet. Okna so bila menjana že pred leti, so se pa po vselitvi 3-članske najemniške družine lani decembra začele pojavljati težave. Ko je v stanovanju živela ena starejša oseba, teh težav ni bilo. Najemniki zatrjujejo, da redno zračijo, tudi perilo naj bi sušili na balkonu.
Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotografij in opisa je razvidno, da plesen ni intenzivno razvita, zato za njeno reševanje predlagam dva ukrepa. To sta dvig temperature zunanje stene in učinkovito prezračevanje. V pomoč vam bo tudi članek: https://deloindom.delo.si/gradnja-in-obnova/vlaga-in-prezracevanje/prezracevanje-centralni-sistem-najblize-naravnemu-zracenju
PREBERITE ŠE: RAZISKAVA: VSAK TRETJI SLOVENEC BIVA V NEUSTREZNIH RAZMERAH
A. Izolacijska barva
Vpliv bivalne vlage na rast plesni in razpadanje ometa zmanjša izolacijska barva. Ta ni čudežna, je pa dobra podpora prezračevanju. Barva dvigne temperaturo površine stene za okrog 1.5 stopinje in onemogoči (ali vsaj zmanjša) kondenzacijo. Priporočam tri izdelke. Thermosun od podjetja Ekosen, Weber Termoščit od podjetja Weber ali Jupol Thermo od podjetja Jupol. Postopek se naredi na vseh zunanjih in notranjih stenah. V vogalih, kjer je plesen višja, prilagodite širino in višino rešitve dejanskemu stanju.
B. Prezračevanje
Ročno prezračevanje skozi okna je učinkovito in brez investicije. Slaba stran pa je vsakodnevna skrb za redno zračenje – kar pri podnajemnikih praviloma ne deluje in hkrati pomeni toplotne izgube. Če pa, potem priporočam prepih skozi vse prostore v stanovanju. To pomeni, da odpremo vsa okna ter notranja in zunanja vrata vsaj 3 x dnevno za največ 2 – 4 minute. S prepihom dosežemo hitro zamenjavo zraka, tudi iz mrtvih kotov, kjer je običajno najbolj navlažen.
PREBERITE ŠE: PREZRAČEVANJE ETAŽNIH STANOVANJ: ENOTE Z REKUPERACIJO IN HIGROSENZIBILNE ENOTE
Mehansko prezračevanje je dobra odločitev, saj skrb za kvaliteto bivalnega zraka prepustimo namenskim napravam. Te s senzorji sledijo našim zahtevam s prednastavljenimi parametri. Pri vas sta smiselni dve rešitvi.
· Lokalni sistem priporočam le tam, kjer je evidenten problem prevelike vlage, kot v vašem primeru.
· Ventilator s stikalom, občutljivim na vlago je dobra rešitev za odpravo plesni zaradi prekomerne vlage v stanovanju. Sam ga pogosto priporočam zaradi avtomatskega delovanja, nizke osnovne cene okrog 100 evrov in enostavne montaže z zamenjavo obstoječega zračnika v kopalnici ali kuhinji. Boljši in dražji imajo tudi možnost nastavitve stikala na določen odstotek relativne vlage. Temna plat te rešitve pa je zvok ventilatorja in nujna zagotovitev dovodnega zunanjega zraka.