Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Bova imela montažno ali zidano hišo?

Mladi graditelj družinske hiše iz Šentjurja pri Celju. Ker je ugotovil, da so mnoge informacije s področja gradnje, ki so mu bile dostopne, enostranske in ne olajšajo odločitev, ki jih mora sprejeti investitor, se je odločil svoje izkušnje deliti z našimi bralci, ki se odločajo o gradnji doma.
Andrej Jager
19. 2. 2018 | 09:49
22. 10. 2024 | 02:08
5:44

Prav na začetku je bilo edino merilo, da je videti lepo, vse drugo naj bi bile nianse. Pa ni čisto tako. Kmalu sva spoznala, da lahko dobiš, kakršno koli hišo si zaželiš, če jo le lahko plačaš. Zato sva kmalu izločila možnost, da bi bila lesena. Tako sva naredila primerjavo prednosti in slabosti za tri preostale tipe: montažno gradnjo, gradnjo s porobetonom in glineno opeko.

Pri montažnih hišah je gradnja standardizirana, zato je razumljivo, da pričakuješ najboljšo možno kakovost.

Za in proti montažni

Daleč najboljše in najlepše so predstavljene montažne hiše. Kje so prednosti montažne gradnje? Kakovostna gradnja: hiša je narejena v nadzorovanem okolju z utečenimi postopki. Kljub temu da je lahko vsaka drugačna, je gradnja standardizirana in zato kakovostno najboljša mogoča. Manj je toplotnih mostov, ker so v osnovi hiše lesene. Doseganje pasivnosti oziroma majhne porabe energije je tako zagotovljena. Manj možnosti napak in zato manj skrbi: vse naredi eno podjetje, s čimer odpadejo problemi, povezani z izvajalci in njihovim delom. Strošek postavitve je znan pred začetkom del. Čeprav je denimo tudi pri zidanih hišah cena določena, se v procesu gradnje marsikaj spremeni, tudi na željo naročnika, zato prave končne cene ni mogoče določiti tako natančno kot pri montažni. Našla sva še več prednosti, ki pa nama ne pomenijo toliko, da bi vplivale na odločitev. Prva je hitra gradnja, vendar se nama ne mudi. Ekološka neoporečnost: vsekakor pomemben dejavnik, ker pa se odločava med montažno in zidano z opeko ali porobetonom, torej z materiali, ki so ekološko sprejemljivi, to ne pomeni prednosti. Lahka konstrukcija in potresno odpornejša: hiša bo stala na trdni podlagi in ne na močvirnatih tleh, zato njena lahkotnost ni ključna. Protipotresno pa se gradijo vse, ne glede na način izvedbe.

Poleg prednosti pa sva tehtala tudi omejitve in slabosti montažne hiše. Cena: ko sva se poglobila v detajle iz svojega zornega kota, sva izračunala, da bi naju hiša stala več kot zidana. Poleg tega potrebuješ celoten znesek njene vrednosti takoj in ne tako kot pri zidani, ko lahko gradiš in financiraš fazno. Poleg tega še zmeraj velja, da pri gradnji, vgradnji in drugih delih lahko sodelujemo, s pomočjo sorodnikov, prijateljev in sosedov.


Meni se je zdela največja prednost gradnje s porobetonskimi zidaki vgradnja inštalacij, ki je fizično manj naporna kot pri opeki.

Kaj pa iz porobetona?

Drugi način gradnje, ki sva ga analizirala, je bilo zidanje s porobetonskimi zidaki (siporeks). Pred opečnimi ima nekaj prednosti. Boljša toplotna in zvočna izolativnost: tisti, ki smo v rokah že kdaj držali zidak iz siporeksa, vemo, da je že na otip toplejši. Porobeton delajo izolativen številni zračni mehurčki. Preprostejša gradnja: betonski bloki se enostavno lepijo skupaj, kar proces pospeši. Že v začetku sva vedela, da bo gradnjo opravilo gradbeno podjetje, zato sva se bolj kot na težavnost osredotočila na ceno te »preprostosti«. Zame največja prednost porobetona je vgradnja inštalacij, ki je fizično manj naporna kot pri opeki. Druge dobre plati tega načina gradnje najdemo tudi pri montažni gradnji in pri opeki, npr. požarno in potresno odpornost, naravni material, akumulacija toplote.

Gradnja z opeko je pretehtala tudi pri najini odločitvi - pretehtalo je razmerje med kakovostjo in ceno.

Odločitev, da bo hiša opečna

V bistvu je bila opečna gradnja najin prvi izbor in sva jo primerjala z drugima načinoma ter iskala njune prednosti. Razlogov za to je več. Cena: opečna hiša naj bi še vedno imela najugodnejše razmerje med kakovostjo in ceno. Ni vse v materialu. Ne bova zidala sama, za to bova najela gradbeno podjetje. Kljub vsem materialom, ki so na voljo, se v Sloveniji še vedno največ gradi iz opeke. Verjetno k temu deloma pripomore tudi tradicija. Izvajalci so dela z opeko vajeni, konkurenca med njimi je velika, kar vpliva na ceno.

Gradnja z opeko pa prinaša tudi slabosti. Več­ja kot pri drugih dveh opcijah je možnost napak in nastanka toplotnih mostov. Potrebna je natančnost in večja pozornost za brezhiben izdelek. Tudi gradnja je počasnejša, kar pa naju ne moti. Sprejemljivo je, da bo trajala približno leto in pol. Tudi bolj umazana in mokra naj bi bila gradnja z opeko, kar pa je za lase privlečeno, saj vendar govorimo o gradbišču in ne kakšnem razstavnem prostoru.


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine