26. 3. 2014 | Besedilo: Kristina Dešman, Ana Struna Bregar, Lenka Kavčič – Odprte hiše Slovenije | Fotografije: Leonardo Vimos Sierra, Mare Mutić
Odprta vrata: Hiša s skrivnim prehodom in kukalom
26. 3. 2014 | Besedilo: Kristina Dešman, Ana Struna Bregar, Lenka Kavčič – Odprte hiše Slovenije | Fotografije: Leonardo Vimos Sierra, Mare Mutić
Hiša Stresen ima dolgo družinsko tradicijo. V njej so živele tri tete, pozneje pa vnukinja v svojih študentskih letih. Zadnja se je odločila hišo prenoviti in zdaj v njej prebiva s svojo štiričlansko družino.
Hiša stoji na Eipprovi ulici, v trnovskem predmestju Ljubljane, na Krakovem. Tu so se že v srednjem veku ukvarjali s čolnarstvom in pridelavo hrane (znana je solata trnovska ledenka). Središče četrti je bila že od nekdaj Eipprova ulica, ki še danes povezuje neoromansko Trnovsko cerkev z nabrežjem Ljubljanice, ob njej pa so številni gostinski lokali. Podobo tega mestnega predela ob Gradaščici oblikujejo posegi arhitekta Jožeta Plečnika. V sosednji Karunovi ulici, kjer je dolga leta stanoval, je tudi njegova hiša, ki je zdaj preurejena v muzej. Mestno območje je bilo v osemdesetih letih razglašeno za kulturni spomenik zaradi tradicionalne oblike zazidave in zanimivih mostov. Predvideno je bilo, da ostane Krakovo na levi strani Gradaščice mirno in namenjeno stanovanjem, Eipprova na desni pa naj bi ohranila vlogo družabnega središča mestnega predela.
Kot del spomeniško zaščitene podobe Eipprove ulice je bila tudi hiša Stresen zavarovana, kar pomeni, da njene oblike ni bilo mogoče spremeniti, mogoča je bila le rekonstrukcija s številnimi drugimi omejitvami. Prenova je trajala dobro leto. Nova pritlična hiša z mansardo v obliki črke L sledi gabaritom stare hiše. Ker je ulica na severu parcele precej živahna, dvonadstropni poslovni prostor na ulični strani zagotavlja ločenost in mir bivalnemu delu, ki je umaknjen proti vrtu. Vhod v poslovni prostor je urejen z ulice, stanovanje pa ima poseben vhod z dvorišča. Pritličje bivalnega dela sestavljajo velika dnevna soba s kuhinjo, priročna kopalnica, kabinet, ki ga do stropa zapolnjujejo knjižne police, in kotlovnica. V mansardi so otroška soba, spalnica za starše in kopalnica. Kjer je zasnova dopuščala, stene prekrivajo vgradne omare.
Hiša je zgrajena iz opeke in ima klasično streho, krito s sivimi bobrovci. Ogreva se s toplotno črpalko po sistemu zrak/voda.
Celotno reportažo z obiska preberite v tokratni tiskani izdaji priloge Deloindom.