17. 2. 2016 | Fotografije: Nik Grmovšek
Odprta vrata: Majhno, a funkcionalno
17. 2. 2016 | Fotografije: Nik Grmovšek
Les, bela, nežni pasteli, izčiščena oprema – to so glavni poudarki enosobnega stanovanja, v katerem je opremo zasnoval oblikovalec Nik Grmovšek. Osrednji prostor, po tlorisu ozek in podolgovat, je potreboval novo podobo. Ker v njem teče vse dnevno dogajanje, je bila naloga toliko bolj zahtevna, saj je bilo treba urediti tako jedilno površino kot delovni kotiček in del za počitek ter gledanje televizije.
Zasnova majhnega stanovanja je izziv in zahteva tehten premislek. Stanovanje, ki meri štirideset kvadratnih metrov, ima ločeno kopalnico in spalnico, drugo je v enem prostoru. Ob nakupu je bil ta del, namenjen kuhinji in dnevni sobi, po besedah Nika Grmovška zapolnjen s preveliko zofo in prepleskan v barve, ki so ga še bolj utesnjevale. Naročnik, mlajši moški, si je želel svetlega prostora, ki se spogleduje s skandinavskim oblikovanjem. Poleg dnevne sobe in jedilnice je v njem potreboval tudi delovni kotiček. Ni pa želel večjih posegov, le preureditev, s katerim bo stanovanje dobilo njegov pečat. Prav tako je bilo treba misliti na majhen finančni okvir, ki ga je imel na voljo.
»Naročnika na začetku sodelovanja največkrat vprašam, kakšen je njegov dan, kakšen slog mu je blizu in kakšne so njegove želje. Oblikovati moramo prostore za ljudi, za tistega, ki bo v stanovanju živel,« pravi Grmovšek in dodaja, da ljudje običajno ne vedo, kako bi sami opremili. Vedno pa poskuša iz prostora, naj bo velikega ali majhnega, potegniti čim več.
Pri zasnovi opreme je izhajal iz dejstva, da si je naročnik v dnevnem prostoru želel delovni kotiček in dovolj prostora za obedovanje. Okroglo jedilno mizo, ki je tu stala prej, je nadomestil z jedilnim pultom, ki se nadaljuje v dnevni del in na koncu v delovni kotiček. »V bistvu smo vso opremo potisnili ob rob, tako da smo dobili kar se da največ prostora in ga s tem hkrati navidezno povečali,« pojasnjuje Grmovšek. Tudi zofo v sivem odtenku so izbrali takšno, ki ni prevelika in je na nogicah, da deluje bolj zračno. Tako je ta ozki in podolgovati bivalni del, ki se konča z veliko stekleno površino, postal bolj odprt in prostoren.
Kuhinja je bila ob nakupu stanovanja že vgrajena, funkcionalna in tudi lepo ohranjena, zato je niso spreminjali. Prav tako so obdržali parket, le osvežili so ga in mu nekoliko spremenili odtenek. Rdečkasta barva češnje se je po obnovi približala odtenku hrasta, h kateremu se lepo podajo tudi drugi leseni deli opreme.
V spalnici, ki je ločena, je bila že vgrajena omara, ki so jo prav tako ohranili. V njej so izbrali posteljo, police za knjige, luči, dodatke in posteljnino. V obeh prostorih koncept materialov in barv sovpada z naročnikovo željo po skandinavskem dizajnu. »Poskušal sem narediti čim bolj minimalistično in uporabiti nežne pastelne barve,« poudarja sogovornik. Tako je siv kavč »pobarvan« s pastelnimi okrasnimi blazinami. Na policah pa je nekaj dodatkov v nežnem mentolovem odtenku, ki prav tako sodi v koncept pastelnih barv.
Steno nad delovnim kotičkom krasi slika stola Form, ki so ga oblikovali v švedskem podjetju Normann Copenhagen. Kot pravi sogovornik, je bilo to njegovo darilo naročniku. »Njihovi stoli in nasploh dizajn so mi blizu, všeč mi je skandinavsko oblikovanje, ki je izčiščeno in preprosto,« pove ob tem in doda, da je na koncu projekta najpomembnejše, da se naročnik v stanovanju dobro počuti.
V majhnih stanovanjih je pogosto vprašanje, kako zagotoviti dovolj shranjevalnih površin. Po izkušnjah sogovornika jih ima večina ljudi, ki živijo v garsonjerah, premalo. Na majhni kvadraturi je namreč treba uporabiti čisto vsak kotiček. V tem stanovanju, pravi oblikovalec, to ni bilo tako zahtevno, saj so že imeli vgradne omare, pa tudi lastnik ni prinesel s seboj veliko stvari.