22. 5. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Matic Eržen
Vse na 30 kvadratih
22. 5. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Matic Eržen
Kako spraviti vse za udobno bivanje le na 30 kvadratnih metrov? S tem vprašanjem se sooči marsikateri mlad par, tako kot sta se lastnika stanovanja z balkonom v eni izmed ljubljanskih stolpnic. Ideal majhnega stanovanja je, pravi arhitektka Špela Kokalj, ki se je podpisala pod zasnovo interierja, da bi imelo vse, kar imajo velika. Premišljena razporeditev pohištva, narejenega po meri, je ključna.
!!galerija!!
Stanovanje v bloku iz osemdesetih let prejšnjega stoletja je bilo pred petimi leti prenovljeno, a kakor pravi arhitektka, neuspešno in nekakovostno, zato so se odločili, da ga vrnejo v prvotno stanje. Odstranili so zasteklitev balkona in tako dobili nazaj pokrit balkon s čudovitim pogledom na veduto Ljubljane. »Ob rušitvah smo se odločili, da odstranimo predelno steno ob vhodu in na račun nekdanjega hodnika pridobimo dodatna dva kvadratna metra bivalnega prostora. Kjer je bila prej predelna stena, smo postavili garderobno omaro z nišo za odlaganje manjših stvari, ki se na koncu razširi v del za sedenje, ko si obuvamo čevlje,« pojasnjuje arhitektka.
V majhnih stanovanjih je dobra zasnova ključna za kakovostno bivanje. Prostor naj bi bil dobro izkoriščen, funkcionalen, hkrati pa ne preveč zasičen s pohištvom. »Ideal majhnega stanovanja je, da ima vse, kar imajo velika: veliko posteljo, zofo za poležavanje, jedilni kotiček, kuhinjo in veliko kabino za prhanje ...« pravi Špela Kokalj in dodaja, da so ves čas razmišljali, kako ohraniti dovolj praznega prostora za gibanje.
Posteljo so postavili v nišo s pogledom proti balkonu in Ljubljanskemu gradu. Pod njo so predali za shranjevanje večjih stvari. Preostali prostor pred stekleno steno je namenjen zofi. Poleti, ko odprejo drsna balkonska vrata, vse skupaj postane del balkona, stanovalci uživajo v senci, vendar tako rekoč na prostem. Steklena drsna stena poveže notranjost z balkonom, ki v pomladnih, poletnih in jesenskih mesecih postane del dnevnega prostora.
V drugem delu stanovanja sta jedilnica, prav tako s pogledom na Grad, in kuhinjska niša. Za kuhinjsko steno je kopalnica. Kuhinjski pult se nadaljuje v klop za posedanje ob hrani, kotiček za delo, lahko tudi poležavanje. Ta del opreme je zasnovan kot en kos v kontrastni sivi barvi. »V stanovanje smo želeli vnesti čim več duha časa, v katerem je zgrajen stanovanjski blok. Tako smo vidni del nosilne stene obrusili številnih nanosov ometa do brušenega betona in na ta način pridobili dodatno strukturo in barvo,« še pojasni sogovornica.
Naročnica je želela, da pri oblikovanju notranje opreme uporabijo črno-belo kombinacijo. Tej so dodali še sivo barvo in naravne teksture. »Prostor je majhen, barv pa je več kot dovolj v okolici, ko pogledamo skozi stekleno steno. Kot piko na i smo uporabili trendovski rožnato zlat odtenek,« še pravi Špela Kokalj.
V kopalnici so že od začetka želeli uporabiti slog obdelave sten v vhodni avli bloka, kjer so položene kamnite plošče velikih formatov. Zato so izbrali velikoformatne plošče keramike, ki posnemajo prerez kamnitih blokov. Mera posamezne plošče je 240 x 80 cm, potrebovali pa so samo pet kosov. Po besedah arhitektke so komaj šle v dvigalo in v stanovanje ter na koncu v kopalnico. »Kopalnica je visoka 246 cm, od tega je pet centimetrov visoka pršna kad, tako je šlo za las po višini prostora,« pojasnjuje sogovornica in dodaja, da je kabina za prhanje velika 170 x 80 cm, s čimer je za majhno stanovanje kar prostorna. Nekaj prostora so pridobili tudi s tem, ko so pralni stroj umestili v kuhinjo pod hladilnik.
Uporabili so skrita in viseča svetila. Prva so vgrajena in skrita v police opreme, druga so vidne žarnice na kablu v kombinaciji črne in rožnato zlate barve, le nad jedilno mizo visi lestenec v enakih odtenkih. Ta, ko je prižgan, zaradi vzorca na senčniku meče zanimive sence po stenah in ustvarja prijeten ambient.