V mestu, a v naravi

6. 6. 2012 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: Mateja Jordović Potočnik

odprta vrata, vila blok, velika terasa, arhitektura krušec, stanovanje

Pogled iz ljubljanskega stanovanja v mestnem vila bloku daje obiskovalcu občutek, kot bi bil sredi narave, daleč od mestnega vrveža. Stavba, ki so jo zasnovali v biroju Arhitektura Krušec, je na nekaterih mestih rahlo zalomljena, s čimer popolnoma izkorišča majhno parcelo, sestavlja pa jo osem različnih tipov stanovanj. Vsa ponujajo zanimive poglede na Grad, Rožnik, Krim ali bližnji sadovnjak. Da so se naši tokratni gostitelji odločili za nakup tega stanovanja, pa je bila odločilna kar 52 kvadratnih metrov velika terasa.

Stanovanje odlikujejo sodobna, lahkotna oprema, veliko naravne svetlobe, ki prihaja skozi res velike steklene površine, in lepi pogledi. Poudarek pri zasnovi interierja je bil na udobnosti. Posebnost stanovanja je, da so vsi prostori povezani s teraso, in to je presežek v primerjavi s podobnimi domovi. Lastnika sta hotela veliko teraso, saj sta prej živela v hiši z vrtom. To je bil kompromis, v stanovanju tako nisi utesnjen, saj lahko stopiš ven, na teraso, pojasnjuje lastnica. In seveda je tu tudi lep razgled in dejstvo, da nikogar ni više, zato lahko ohraniš zasebnost. Teraso so razgibali z velikimi cvetličnimi koriti, v katerih so zasajeni iglavci.

Stanovanje so kupili v zadnji gradbeni fazi z že položenimi keramičnimi ploščicami v kopalnicah in leseno talno oblogo po drugih prostorih stanovanja. To so potemnili, da deluje bolj eksotično, obdelana pa je le z olji, zaradi česar ima žlahtnejši videz. Pri tem gre za kompromis. Če je talna obloga oljena, je namreč zahtevnejša za vzdrževanje, a je veliko lepša na pogled in prijetnejša na dotik. S temno barvo tal so hkrati omilili učinek močne naravne svetlobe in ustvarili kontrast z belimi površinami.

Osnovna oprema (omare, vrata, stene) je anonimna, v beli barvi in brez ročajev. 
Takšna se zlije s stanovanjem, hkrati pa omogoča, da je poudarek na zunanjosti, na terasi. Po besedah lastnice so opremo poskušali izbrati tako, da bi bila čim bolj neopazna, čeprav vsega niso mogli skriti. Kuhinja in dnevna soba sta združeni v enem odprtem prostoru, ki je dokaj podolgovat in je, ko je bil še prazen, deloval majhno. Prazen prostor je lahko videti manjši, kot je v resnici in kot bi pričakovali po logiki, a v tem primeru ga velika terasa na videz poveča.
Kuhinjo na eni strani sestavljajo vgradne omare z gospodinjskimi aparati in shranjevalnimi površinami, na drugi kuhinjski otok s pomivalnim koritom, kuhalno ploščo in pomivalnim strojem. Gospodinjskih aparatov, čeprav je večina vgradnih, niso mogli povsem skriti. Razmeroma malo prostora je bilo na voljo za toliko aparatov, kot sta jih lastnika hotela. Kar četrtino te površine zavzema ameriški hladilnik. Kuhinjski otok z delovnim pultom so obrnili v prostor, da je kuhanje prijetnejše in družabnejše.

Rešitev z vgradnimi omarami v sodobnih kuhinjah izhaja iz dejstva, da sta bili nekoč kuhinja in dnevna soba v ločenih prostorih. Zdaj, ko sta ponavadi v enem, je postala kuhinjska oprema minimalistična, manj opazna, lepša na pogled, takšna, da ne moti in da, ko si v dnevni sobi, nimaš občutka, da je zraven kuhinja. Kuhinja v bivalnem prostoru predstavlja izziv za arhitekte, seveda če jo želijo narediti čim bolj nevsiljivo in takšno, da ni na prvi pogled jasno, da je to kuhinja. Tudi v tem stanovanju ne gre za tipično podobo kuhinje z visečimi omaricami in lučkami pod njimi, ampak je na videz lahko kar koli.

Poleg bele barve se v stanovanju pojavlja še temno rjava. Ta odtenek so izbrali za usnjeno sedežno garnituro, jedilno mizo in stole, kopalniški pult in za dve steni v spalnici. Tudi v tem prostoru so s temno barvo omilili močno naravno svetlobo, ki prihaja skozi velike steklene površine. Kakor pojasnjuje arhitekt, je orientacija stanovanja, jug–zahod, takšna, da ima neposredno sonce, zato pridejo v poštev tudi temni odtenki, ki za severno orientirana stanovanja, kjer je malo svetlobe, niso primerni.

Kakor pravi lastnica, še vedno razmišlja o kakšni živahnejši barvi na eni izmed sten osrednjega prostora. O tem so se pogovarjali že ob snovanju opreme, a so se odločili, da bodo kakšno leto v stanovanju, da se navadijo, obesijo umetniške slike, potem bodo tudi laže izbrali. Barve sten so kot oprema, lahko jih popleskaš z eno, potem pa čez leto ali dve izbereš drugo, to ni poseg, ki bi zahteval veliko investicijo.

Kopalnica in spalnica imata vgrajeno talno ogrevanje, v osrednjem prostoru pa so namesto klasičnih radiatorjev v tleh vgrajeni konvektorji, zato je lahko zasteklitev do tal. Radiatorji pred okni, ki segajo od tal do stropa, bi motili pogled in zamejili prostor, ta se zdaj ustavi šele na ograji terase. Prostore pa so nekoliko zmehčali in otoplili s prosojnimi zavesami, ki zakrijejo ostro mejo, ki jo ustvarjajo steklene površine.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE