Dopust po moško: Majhne in velike igrace

24. 7. 2015 | Besedilo: Sebastijan Ozmec | Fotografije: arhiv podjetij

dopust, moške igrače, plavuti, viseča mreža, sup, čoln, morje, žar

Prišel je dolgo pričakovani čas poletnih počitnic. V marsikateri hiši se zaplete že pri dogovarjanju, katere stvari so nujne na dopustu in katere lahko pustimo doma. Mož in žena zato po navadi ločeno pripravljata prtljago. Medtem ko ženske poskrbijo, da se doma ne pozabijo skupne družinske stvari, in pripravijo otroško prtljago, se moški bolj ukvarjajo s tistim, kar bodo na dopustu uporabljali pretežno sami. Tako se v njihovi malhi znajdejo pripomočki, ki niti niso ravno nujni za preživetje na morju, jezeru ali ob reki, a njim pomenijo užitek oziroma so namenjeni za hobije in aktivno preživljanje prostega časa. Izbrali smo nekaj tipičnih.

Čoln. Za oddih ob vodi je čoln skoraj nujen. Najbolj pogosto uporabljamo gumijaste čolne. Izbrali smo enega od kakovostnih gumenjakov uveljavljenega proizvajalca AB Inflatables iz Kolumbije. Prednost modela AB Ultralight 9UL je, da ima dno izdelano iz aluminija, zato tehta zgolj 34 kilogramov. Dolg je 2,76 metra, njegovi tubusi pa merijo v premeru 0,4 metra in imajo garancijo deset let, saj so izdelani iz materiala orca, ki je odporen proti UV-žarkom, temperaturnim razlikam, praskam, kemičnim poškodbam. Za vožnjo ne potrebuje močnega zunajkrmnega motorja, saj je primeren že motor s šestimi konjskimi močmi, kar pomeni, da ne bo porabil veliko goriva. Zaradi izrazitega V-izreza trupa je plovba bolj mirna in posadka suha. Čoln je registriran za štiri ljudi, ravno prav za družino ali manjšo druščino. Zraven so še vesla, klopca in komplet za nujna popravila. Dvigovanje in spuščanje čolna je preprosto, saj ima na premcu in krmi vlečna očesa. Stane 2700 evrov. (Avtocenter)

Maska in plavutke. Dopust na morju dobi posebno razsežnost pod vodo, zato so maska in plavuti vedno med opremo, ki jo vzamemo s seboj. Pravilen izbor maske je pomemben, saj je oprijem tisti, ki zagotavlja normalen pogled proti morskemu dnu. Večinoma so narejene iz stekla in silikonske gume. Pozorni moramo biti na razmerje med vidnim poljem in volumnom maske. Čeprav je večja površina stekla boljša za preglednost, povzroča večji pritisk na oči, zato je izbor odvisen tudi od globine, na katero se bomo potapljali. Prav tako je pomembno, da je del maske, ki se prilega nosu, mehek, kar omogoča izenačitev pritiska. Za ljubiteljske potapljače so denimo primerne maska TP junior 2PCS blue in plavuti orca fin 218105. Plavuti so eden glavnih elementov potapljaške opreme, saj omogočajo hiter potop in vrnitev na površje. Trdo plastiko, iz katere so bile nekoč izdelane, so zamenjali novi materiali, večinoma so iz mehkejše plastike ali ogljikovih vlaken. Dolžina plavuti ni standardizirana, ampak si mora vsak izbrati najbolj primerne za svoje noge. Ne smemo pa pozabiti niti na dihalko, ki na vrhu ne sme imeti pokrovčka za zapiranje zraka, široka pa mora biti okoli 40 milimetrov. (Intersport)

 

Ribiška palica. Vsak ribič sam najbolje ve, kakšna ribiška palica in druga oprema je zanj najprimernejša, saj vsak prisega na drugačno, zlasti glede na vrsto lovljene ribe. Ena izmed dokaj univerzalnih ribiških palic je 4,2 metra dolga in 489 gramov težka Vengeance surfcast, ki stane 79 evrov. V svojem cenovnem razredu izstopa s kakovostjo, ki je rezultat japonskega znanja in dolgoletnih izkušenj proizvajalca. Ima ostro akcijo, kar je ključno pri zategu ribe na veliko daljavo, hkrati pa dobro razvit prenos tresljajev (vibro spot sistem), ki jih čutimo v ročaju palice. Zložena meri 153 centimetrov, narejena pa je iz kombinacije ogljikovih vlaken in inovativnega materiala geofibre. Še najbolj je primerna za lovljenje orad in drugih rib z obale, najbolje z 0,35-milimetrsko ribiško vrvico z visoko trdnostjo. (Blinker šport)

 

Fotoaparat. Naprav za fotografiranje in snemanje je danes toliko na trgu, da je izbira odvisna predvsem od finančnih zmožnosti, pa tudi namena uporabe. Za navadne spominske fotografije in kakšen na hitro posnet video bo zadoščala kompaktna digitalna kamera, ki si jo lahko privošči skoraj vsak. Eden izmed kakovostnih modelov je Olympus Stylus Tought TG-3, ki v vseh razmerah naredi vrhunske fotografije. Gre za zelo odporen fotoaparat, ki je zato priljubljen tudi med ljubitelji adrenalinskih športov in avanturisti. S svetlobno izjemno močnim objektivom lahko tudi ob pomanjkanju ustrezne svetlobe posnamemo odlične fotografije. Sliko, ki jo širokokotni objektiv s hitrim štirikratnim optičnim zoomom (25 do 100 milimetrov) projicira na svetlobno tipalo, obdela enak slikovni procesor truepic VII, kot ga ima Olympusov fotoaparat višjega razreda OM-D E-M1 z izmenljivimi objektivi. Odlikujejo ga tudi štirje novi makroprogrami, ki kot prvi na svetu ljubiteljem narave omogočajo fotografiranje majhnih podrobnosti v velikih povečavah in kakovosti. Ohišje je skoraj neuničljivo in je na voljo v črni in rdeči barvi za ceno 399,90 evra. (Olympus)

Strešni kovček. Ker je stvari, ki jih družina potrebuje na počitnicah, vedno preveč, da bi jih stlačili v prtljažnik avtomobila, marsikdo zagato reši s strešnim kovčkom. Izbira najbolj primernega je pravi izziv. Najprej se je treba ukvarjati z materiali, najbolj pogost je poliester, za katerega je pomembno, da je odporen proti UV-žarkom. Nasled­nja podrobnost, na katero moramo biti pozorni, je velikost kovčka, ki se mora kar najbolje prilegati širini in dolžini strehe avtomobila. Običajen razpon dolžine je 150 do 230 centimetrov, širine pa od 50 do 100 centimetrov. Kovčki se razlikujejo po obliki, od katere je odvisna tudi aerodinamika avtomobila. Dobro je izbrati model, ki je najbolj primeren za namen in tovor, ki ga bomo vozili. Prav tako je treba upoštevati velikost vozila, saj mora biti varnost vedno na prvem mestu. Razlike med kovčki se vidijo tudi pri montaži na nosilce, saj se pri poceni nakupu ali nepravih merah lahko zgodi, da začnejo drseti že pri 110 kilometrih na uro. Tudi drugače vozniki s strešnim kovčkom na strehi ne bi smeli voziti s hitrostjo več kot 130 kilometrov na uro. Na fotografiji model Thule Atlantis 600 OC. (Kufer)

 

Gorsko kolo. Za udobno vožnjo po makadamskih poteh je treba izbrati dobro in pravo gorsko kolo, pri čemer so najbolj pomembne njegova velikost in pravilne nastavitve. Vsak si mora izbrati takšno, ki je primerno za njegovo telesno višino in težo. Pri tem je zelo pomembna razdalja med sedežem in krmilom. Okvirji so karbonski ali aluminijasti, razlika je v trdnosti, pa tudi v ceni. Cenejši so aluminijasti. Rekreativni kolesarji v zadnjih letih več povprašujejo po kolesih z večjima kolesnima obročema. Pred leti je bila najbolje prodajana velikost 26 palcev (66,04 centimetra), zdaj pa 29 palcev (73,66 centimetra). Kolesa z večjim premerom obročev so hitrejša, a malo bolj okorna. Ena od letošnjih novosti je gorsko kolo, ki je kompromis obeh, saj ima premer obročev 27,5 palca oziroma 69,85 centimetra, zato je na utrjenih podlagah dovolj hitro in okretno, hkrati pa primerno tudi za brezpotja. Takšen model je Kilimanjaro X-Fact FLY XT 27,5', ki brez popusta stane 869,99 evra. Ima aluminijast okvir in obstaja v štirih velikostnih različicah, da si ga lahko vsakdo izbere glede na svojo višino in težo. Menjalnik shimano XT/deore ima 27 prestav za kar najboljšo prilagoditev naklonu terena, hitro ustavljanje pa zagotavljajo zavore shimano M395 dics. (Hervis)

 

Viseča mreža. Viseče mreže so vsestransko uporabne za počitek. Ne samo da so primerne na dopustu, marsikdo jih uporablja tudi doma in na piknikih, saj jih lahko pritrdimo med dve drevesi ali dve steni, druga možnost je posebno ogrodje. V visečih mrežah že stoletja spijo v Južni in Srednji Ameriki, v Evropo pa jih je prinesel Krištof Kolumb. Prav klasične, stkane iz blaga, kakršne uporabljajo v deželah, od koder izvirajo, so idealne za popoln počitek. Izbrali smo mehiške viseče mreže, ki so lahko enojne, dvojne ali velike družinske. Zadnja meri 300 x 410 centimetrov, njena nosilnost pa je 240 kilogramov. Cene segajo od 50 do 110 evrov. Mreže z dolgoletno tradicijo so narejene iz kakovostnega ročno tkanega blaga iz finega bombaža. Tkejo jih potomci ljudstva Majev na mehiškem polotoku Jukatan. Vsaka je unikatna, saj so v različnih barvnih kombinacijah. Poleg tega da so zaradi mehkobe materiala udobne za ležanje, so tudi zračne, saj tistega, ki leži v njih v poletni vročini, doseže blagodejen vetrič z vseh strani. Vse mehiške viseče mreže so izdelek iz sistema pravične trgovine. (Siesta)

 

Sup (stoj in veslaj). V zadnjih letih je pri nas vse bolj priljubljen šport »stoj in veslaj«, krajše sup, pri katerem uporabljamo desko, podobno kot za jadranje na deski, vendar brez jadra, ki ga je nadomestilo dolgo veslo. Ta novi vodni šport je prišel na evropske vode s Havajev in hitro zasvojil ljubitelje aktivnih počitnic. Na deski delujejo mišice vsega telesa, saj se je treba nenehno truditi obdržati ravnotežje. Deske so velike, plovne in okretne, najpogosteje so dolge od tri do več kot štiri metre. Med seboj se razlikujejo po volumnu, dolžini in namenu, torej, ali jih bomo uporabljali na mirnih ali bolj nemirnih vodah. Čeprav je večina desk iz trše plastike, se v zadnjem času pojavljajo tudi gumijaste. Eden bolj razširjenih rekreativnih modelov je Moki Zen 10'6 Green Line, ki stane 1280 evrov. Gre za kakovostno izdelano večnamensko desko, ki je primerna tako za mirne vode kot velike valove, saj je izredno stabilna in preprosta za upravljanje. Je izredno lahka, izdelana iz kakovostnega bambusa. (Sup planet)

 

Žar. Pri izbiri žara moramo razmisliti, za kaj in kje ga bomo največ uporabljali. Medtem ko so očetje in dedki prisegali na žar na oglje, saj so oboževali okus dimljenega mesa, se zdaj zaradi vse večje časovne stiske marsikdo raje odloči za plinski žar, ki je hitro pripravljen za peko. Zelo priročno deluje zložljiv plinski žar Gurman 51 Trend. Pod ploščo z ločeno regulacijo ima dva močna nastavljiva gorilnika, kar omogoča ločeno gretje leve in desne polovice žara. Enakomerno porazdelitev toplote po površini pa zagotavlja plošča, narejena iz debele ognjeodporne kotlovske pločevine. Da ne bi vroče olje brizgalo po kuharju in okoli žara, ima plošča zaobljene visoke robove, pokrije pa se z nerjavnim pokrovom. Za žar, izdelan v Sloveniji, je treba odšteti 226,64 evra. (Gorenc)

Arhiv revije Deloindom+.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE