Pohištvo: Prilagodljivo in duhovito

2. 6. 2015 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: arhiv ponudnikov

pohištvo, praktično pohištvo, prilagodljivo pohištvo

V majhnem stanovanju je mogoče prostor dobro izkoristi z načrtno izbiro pohištva. Opremljanja se lotimo še posebej premišljeno, če bo v njem živela družina. Da prostorov ne bi preveč zapolnili, hkrati pa bi staršem in otrokom zagotovili dovolj površin za dnevne aktivnosti, zasebnost in miren počitek, izberemo prilagodljivo, večnamensko pohištvo. S fiksno opremo, naročeno po meri, lahko izkoristimo še zadnji razpoložljiv centimeter in hkrati zadostimo ergonomiji. Poleg te se v tokratnih predlogih osredotočamo tudi na sedežne garniture, postelje in mize – ni nujno, da zavzamejo največ prostora.

1. V majhnih stanovanjih so kuhinja, jedilnica in dnevna soba velikokrat združene v enem prostoru. Manj ga bomo utesnili, če bomo opremo zanj izbrali iz sestavljivih pohištvenih programov, ki vse tri dele oblikovno poenotijo. Njihova prednost so tudi povezovalni elementi, funkcijska raznolikost in velika individualna prilagodljivost (Urbana, Alples).

2. Mizici Paul in Paula iz vezane plošče sta zvesti par, ki ne zavzame veliko prostora, saj sta različne višine. Mizno ploščo lahko uporabljamo z obeh strani, na eni je črna, na drugi siva površina. Če zgoraj poteg­nemo za rdeči vrvici, ki fiksirata lahko kovinsko podnožje, je mizica v trenutku zložena. Par je za podjetje Nils Holger Moormann oblikoval Matthias Ferwagner (www.einrichten-design.de).

3. Za tiste, ki so med tednom povsem zadovoljni, če na hitro pripravljene obroke použijejo na visokih stolih za jedilnim pultom, je kot nalašč ozka konzolna mizica, na kateri pride do izraza izbran šopek. Če bodo izbrali takšno, ki se kljub skromnim dimenzijam raztegne v pošteno omizje, bodo pogosto gostili veliko družbo (Ozzio, Mizarstvo Tekavčič).

4. V meščanskih hišah z zelo visokimi stropi lahko ležišča uredimo na galeriji, v običajnih stanovanjih pa lahko prostor, ki ga ponoči zaseda postelja, podnevi izkoristimo za sedežni, družabni ali delovni del, če jo dvignemo povsem pod stop. Pri izvedbi na fotografiji, ki je plod slovenskega znanja, nam čez dan postavljenega pohištva pod ležiščem ni treba umikati. Za takšno posteljo potrebujemo tlorisno površino vsaj 10 kvadratnih metrov. Dvigovanje omogoča elektromotor, vklop in izklop pa sta uravnana z varnostno ključavnico in varnostnim stikalom (Voga).

5. Za majhne prostore je dobrodošlo lahko pohištvo na nogicah, ki ga vizualno ne nasiči. Takšna je tudi zofa Lazy proizvajalca Softline. Z enim samim potegom naslona nazaj se spremeni v stabilno dodatno ležišče. Tekstilno prevleko je mogoče čistiti (www.einrichten-design.de).

6. Če se nam pri izbiri ležišča ni treba odreči klasični postelji, se lahko odločimo za po meri izdelano izvedbo z lesenim, do tal segajočim okvirom, pri kateri je ves prostor pod dvižnim letvenim dnom namenjen za shranjevanje. Postelja, visoka 60 centimet­rov, vzbuja videz udobja zaradi oblazinjenega vzglavja (Akron).

7. Oblazinjeni tabureji mehkih robov na kolescih so dobrodošli tako za sedenje kot odlagalno mizico ob kavču. Če so manjših mer, so vedno pri roki, a v opremi stanovanja ne izstopajo (Pohištvo Žakelj).

8. Na manjši površini se nam ni treba izog­niti udobni sedežni garnituri, v prostoru pa bo lepše delovala takšna z nizkim naslonom brez ostrih robov. Prednost imajo modularne izvedbe, ki jih lahko prilagodimo prostoru. Garnituro Mags Soft izdeluje dansko podjetje Hay (Kubus Interier).

9. Za družinsko dinamiko so posebej primerne kotne sedežne garniture, saj je na njih dovolj prostora za vse člane. Življenjska doba izvedbe, pri kateri bo vnaprej predvideno, da bo ponoči postala zakonska postelja, ne bo nič krajša kot pri običajni sedežni garnituri. Oba dela sedežne garniture Slip z dvojnim vzmetenjem se ponoči pritrdita skupaj, da je ležišče fiksno (Pohištvo Žakelj).

10. Če se le da, sedežni kotiček majhnega stanovanja ali osrednjega bivalnega prostora opremimo z modularnimi regali ali stenskimi elementi, ki delujejo na pogled lažje in prostoru pustijo dihati. Les je ponavadi kombiniran s svetlimi barvami (Nirvana, Alples).

11. Na jedilne kote, ki so bili nekdaj priljubljena rešitev za majhne jedilnice, kot da smo pozabili. A tam, kjer bi se nasloni jedilnih stolov neprijetno drgnili ob zid, pridejo še kako prav. Oblazinjena jedilniška klop Delta preseneti celo s podaljškom (Pohištvo Smolej).

12. Odlika Vitrinih polipropilenskih stolov Tip Ton, ki so na izbiro v različnih barvah, je dinamično sedenje. Na njih se je po kosilu mogoče udobno nasloniti nazaj ali vzravnano sedeti na prednjem delu sedala ob pisalni mizi. Takrat se spremeni tudi nagib podnožja, s čimer omogoči boljši krvni obtok in pravilen položaj hrbtenice. Stole lahko naložimo v višino (Kubus Interier).

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE