25. 12. 2012 | Besedilo: Ba. P.
Kompaktna ogrevalna in stenska sanitarna toplotna črpalka
25. 12. 2012 | Besedilo: Ba. P.
V Gorenjevem programu ogrevalnih sistemov so pred kratkim predstavili novosti za leto 2013. Med njimi velja omeniti kompaktno ogrevalno toplotno črpalko Gorenje Aerogor Compact zrak/voda (na fotografiji) in novo generacijo kompaktnih srednjelitražnih sanitarnih toplotnih črpalk s številnimi posodobitvami in izboljšanimi lastnostmi.
Za kompaktno TČ zrak/voda Aerogor Compact z grelno močjo od 6 do 15 kW sta poleg gospodarnosti značilna sodobno upravljanje z vremensko vodeno regulacijo in možnost delovanja v različnih režimih, pojasnjujejo v Gorenju. V primerjavi s TČ v split izvedbi ima vse ključne komponente v zunanji enoti (kompresor, uparjalnik, kondenzator in tudi električne komponente), medtem ko notranjo sestavljajo le upravljalna enota, zalogovnik ogrevalne vode in hranilnik sanitarne vode.
Razlika je tudi v povezavi med enotama; medtem ko sta pri klasični TČ enoti povezani s plinsko povezavo, imata enoti pri kompaktni različici vodno povezavo. Ta po besedah Darka Gorjupa, direktorja programa Gorenje Ogrevalni sistemi, omogoča hitro in preprosto inštalacijo, poleg tega kompaktna TČ v kotlovnici zasede bistveno manj prostora, saj je kompresor v zunanji enoti. Z novo napravo, ki bo na trg prišla v drugi polovici prihodnjega leta, lahko po zagotovilu proizvajalca ogrevamo od 100 do 300 kvadratnih metrov velike solidno toplotno izolirane objekte, omogoča pa tudi bivalentno delovanje s solarnimi paneli, kaminom ali kakšnim drugim virom ogrevanja.
Srednjelitražne (od 80 do 120 litrov) sanitarne TČ za klasično stensko montažo so lahko alternativa klasičnemu električnemu grelniku vode, poudarjajo v Gorenju. Njihove kompaktne mere in stenska pokončna izvedba omogočajo montažo na mestu, kjer je bil doslej klasični električni grelnik vode. Nova generacija tovrstnih TČ je opremljena z novim rotacijskim kompresorjem, ki omogoča večje izkoristke energije, klasični kondenzator pa so zamenjali z novim cevnim. Ta je ovit okoli zunanje stene kotla, s čimer se izognemo nevarnosti vdora hladilnega sredstva v vodo, je o najpomembnejši izboljšavi povedal Janez Lipuž, vodja razvoja programa Ogrevalni sistemi.
Med prednostmi novih sanitarnih TČ je poudaril še visoko energijsko učinkovitost z grelnim številom (COP) od 3,7 do 3,9 in t. i. nizkotemperaturno delovanje od minus 7 do plus 35 stopinj Celzija, kar omogoča, da energijo oziroma toploto zraka črpajo ne le iz notranjih prostorov, temveč skozi zračne priključke tudi iz zunanjega okolja. Opremljene so s preglednim LCDzaslonom, ki omogoča udobno upravljanje na dotik in nadzor vseh pomembnih funkcij.