Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Balkonske zasaditve: Novosti v družbi preverjenih lepotic

Branka Urbanija Juvančič
5. 5. 2018 | 11:34
22. 10. 2024 | 02:55
6:25

Rastline za senco

Senca potrebuje barvo. Ker rastline za cvetenje potrebujejo sonce, jih za senčna mesta ni prav veliko. Senca je zanje zahtevna lega in velikokrat na takšnih mestih propadejo. Največkrat zaradi preobilnega zalivanja. Na senčnih legah uporabimo rastline z obarvanimi listi. V popolni senci uspeva veliko sobnih rastlin, zato vrtnarji to s pridom izkoristimo. V takšnih zasaditvah se dobro obnesejo pisanolistne koprive. Letos se jim pridružuje nova generacija visečih okrasnih kopriv Coleus 'Great Falls'. Nova sorta ima manjše drobne listke, ki se prevesijo čez rob posode.

Kraljeva begonija (Begonia rex) Beleaf 'Inca Night' je druga senčna lepotica, ki si s svojimi barvitimi listi utira pot na senčnih mestih. V višino zraste približno 30 centimetrov. Ima večje okrasne liste, obožuje toploto in je primerna za vzgojo na prostem. 

Begonije so nasploh zadnja leta balkonska uspešnica. Begonija zmajeva krila ('Dragon Wing') uspeva tako na sončni kot senčni legi. Bolivijska begonija poletna krilca 'Summerwings' pa uživa v vročem poletju. 


Pelargonije Calliope

Pelargonije še vedno ostajajo najbolj pogosta rastlina na naših balkonih. Dolge bršljanke, polviseče bršljanke in pokončne pelargonije z bogatim cvetenjem skoraj nikoli ne razočarajo. Posebno pozornost si zaslužijo polviseče pelargonije iz serije Calliope. Odlikuje jih močnejša rast, ki se prevesi čez širino celot­nega korita. Žametno temno rdeči barvi se vsako leto pridruži kakšna nova. Živo rdeči so sledile ciklamna, dvobarvna in letos rož­nata. Uspevajo na vročem soncu v kombinaciji z raznovrstnim drugim cvetjem (lobelijo, modrim čudežem, vaniljevko, dihondro ...). Dvojni cvetovi ne smetijo veliko, zato je med balkonskim cvetjem vse bolj iskana.

Barvne kombinacije v enem petunijinem cvetu

Žlahtnitelji so v zadnjih letih naredili zelo velik napredek pri vzgoji petunij. Nekateri cvetovi so res neverjetni. Hibridna petunija 'Queen of Hearts' ima pet rdečih srčkov, enakomerno nanizanih na rumeni podlagi cveta. Kultivar 'Night Sky' nosi cvetove, ki spominjajo na nočno zvezdnato nebo. Drobne bele pike so posute po intenzivno modrem cvetu. 'Miss Marvelous' pa je dvobarvna petunija v kombinaciji vijoličaste in bele barve. 

Pri tako atraktivnih in nevsakdanjih cvetovih pazimo, da dodamo rastline, ki same ne bodo vzele preveč pozornosti, ampak bodo cvetove poudarile. Za vzgojo petunij je pomembno, da so posajene v kakovosten specialni substrat s poudarkom na kislem, torej nižjem pH. Priporočljivo mu je ob sajenju dodati počasi topna gnojila v obliki granul, iz katerih se hranila sproščajo ob zalivanju. Velikokrat jih kakovosten substrat že vsebuje. 

Mešane zasaditve

Po odprtju slovenskih meja in prostem pretoku rastlin po Evropi se je ponudba balkonskega cvetja zelo razmahnila. Številne nove vrste in sorte rastlin so navduševale ljubitelje cvetja. Nekatere so se potem kmalu umaknile kot modna muha enodnevnica, druge pa še kar vztrajajo. S svojo razgibanostjo in dinamiko rasti so tako zelo priljubljene postale okrasne trave. Njihova vzgoja je nezahtevna in še danes jih radi sadimo med mešane zasaditve.

Letos pa bo prav gotovo posebnost vrtnica Lilli Rose 'Wonder 5', ki doseže višino 45 centimetrov. Sadimo jo na sončne in zračne lege. V vročem soncu dobijo cvetovi romantičen pastelno rožnat nadih. Posajena v loncu ali cvetličnem koritu bo prezimila pri temperaturi –12 stopinj Celzija, na cvetlični gredici pa brez strahu do –20 stopinj.

Ste že videli rožnato črnooko suzano? Kdor rad potuje po eksotičnih krajih, jo je morda občudoval na naravnih rastiščih. Zdaj jo boste lahko vzgajali kar na balkonu. Thunbergia alata Arizona 'Rose Sensation' bo zacvetela zgodaj. Rožnati cvetovi so prava popestritev in konkurenca do zdaj poznanim rumenim, oranžnim in belim črnookim suzanam.

Novosti so vedno dobrodošle in vrtnarji se hitro navdušimo nad njimi, saj z njimi delamo in živimo. Ljubitelji cvetja pa v zasaditvah tudi vedno uporabite kakšno novost. Vključite jih med stare preverjene lepotice in jim dajte priložnost, da se z njihovimi potrebami dobro spoznate. 

Izbira kakovostnih sadik

Lepa cvetlična zasaditev se začne s kakovost­no sadiko, ki ni doživela stresa. Za kombiniranje z drugim cvetjem mora biti vsaj nakazana barva cveta. Etikete so dobrodošle za označevanje sort, vendar je samo z njimi zelo težko ustvarjati barvne kombinacije, razen če poznamo navedeno sorto. Primerno razvit in zdrav koreninski sistem je prepleten z vidnimi belimi koreninami in drži zemeljski substrat skupaj. Le takšna rastlina dobro prenese presajanje. Pomembno je, da prvih nekaj dni po sajenju mlade rastline privajamo na razmere. Postavimo jih v zavetje hiš, kjer ne bodo neposredno na soncu.

Bogata izbira korit z vodno rezervo obljub­lja, da poleti z zalivanjem ne bo preveč dela. Vendar je le redkokatero tako veliko, da je v njem tudi dovolj zemeljskega substrata, ki zadržuje vlago. Zasaditev bo lepo uspevala v koritu z vodno rezervo, če jo bomo vsaj nekaj tednov zalivali z vrha. Rastlinam moramo dati možnost, da spustijo korenine na dno cvetličnega korita, od koder bodo črpale vodo. Pozneje lahko z vodo napolnimo za to namenjeni rezervoar in nam res ne bo treba več vsak dan zalivati. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine