Cvetica, ki lahko zraste do strehe

6. 7. 2020 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Shutterstock, Igor Modic

slezenovke, trajnica, dvoletnica, rožlin

Za otroško dlan veliki cvetovi spominjajo na hibiskus. Običajno jih gledamo navzgor, čeprav ne krasijo drevesa ali visokega grma, le njihova sloka postava rada preseže dva metra. Rožlinov z živopisnimi cvetovi se spominjamo z babičinega vrta, videvamo jih na vrtovih s starinskim pridihom, za ograjo avtoceste, kjer je DARS zasejal avtohtone trave in trpežne cvetice, v obmorskih krajih požene tudi iz špranje med dotrajanim pločnikom in zidom.

Dvoletnica ali trajnica

Visoka zelnata rastlina s pokončnim steblom, ki cveti od pozne pomladi do septembra, se namreč nadvse rada sama zaseje, in če si jo bomo v vrtu omislili enkrat, jo bomo zlahka obdržali. Pravzaprav je trajnica in zime preživi, a ker jo rade prizadenejo glivične bolezni, jo je bolje gojiti kot dvoletnico in vsako drugo leto posajati nabrano seme, če se ne zaseje sama.

Rožlin je najbolje sejati kar na prosto od maja do julija in pri tem imeti v mislih, da morajo biti rastline zaradi velikosti vsaj 30 cm narazen. V prvem letu bodo razvile listno rozeto, v drugem pa visoko steblo s čudovitimi cvetovi. Več možnosti, da bomo rožlin obdržali kot trajnico, je, če ga bomo vsako leto po cvetenju obrezali do najniže ležečih listov. Za sorte s preprostimi cvetovi je najpogosteje naprodaj seme, bodisi mešanica različnih barv ali enotno, predvsem sorte z bogato polnjenimi cvetovi, ki spominjajo na potonike, pa so naprodaj tudi kot sadike.

Sorodnik hibiskusa in bombaževca

Pripomba, da cvetovi rožlina (Alcea rosea), nanizani po zgornji polovici stebla, ki se odpirajo od spodaj proti vrhu, spominjajo na hibiskus, ni iz trte izvita. So namreč iz botanične družine slezenovk in sorodniki navadnega sleza, gozdnega slezenovca, jedilnega osleza ali okre, hibiskusov in celo bombaževca.

Rožlin cveti v paleti rožnatih in vijoličnih odtenkov, beli, kremni, rumeni ali rdeči barvi, pri sorti 'Nigra' pa cvetovi vzbujajo vtis črne barve, čeprav imajo v resnici vijolični nadih. Pri sortah s preprostimi cvetovi v obliki plitve skledice naredita močan vtis barvno kontrastna sredina v temnejši ali svetlejši barvi in velik pestič, obkrožen s prašniki, medtem ko pri zelo polnjenih cvetovih tega skoraj ne opazimo. Dlakasti listi, katerih oblika pri sortah variira od skoraj srčastih do dlanasto razcepljenih, so okrog stebla razporejeni krožno in tako, da so proti vrhu rastline čedalje manjši.

!!galerija!!


Ljubitelj sonca

Rožlin glede zemlje ni zahtevna rastlina, najbolje uspeva v humoznih tleh, prenese pa tudi peščeno prst. Dobro uspeva v suhem vremenu in zahteva veliko sonca. Lahko ga gojimo tudi v polsenci, v senci pa ne bo uspeval. Zaradi višine - nekatere sorte zrastejo tudi 2,4 metra visoko ­- poskrbimo za zaščito pred vetrom.

Zanimivosti

  • Rožlin so v Evropo prinesli iz Kitajske že v 15. stoletju. Njegova avtohtona sorodnika iz naših krajev sta navadni in gozdni slezenovec.
  • Sebastian Kneipp je čaj iz rožlinovega cvetja, posebej iz cvetja črnega rožlina, priporočal za zdravljenje bolezni v vratu in mehčanje zasluzenosti v prsih. Enake zdravilne lastnosti imata tudi navadni in gozdni slezenovec, vse tri v tradicionalnem zdravilstvu poleg naštetih težav uporabljajo tudi za blaženje kožnih vnetij in želodčni ter črevesni katar.
  •  Rožlinova sorodnica iz Afrike je okra ali bamija, katere podolgovati zeleni plodovi se obirajo, ko so še mladi, majhni in čvrsti. Uživajo se lahko surovi ali kuhani.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE