Katere rastline ščitimo pred zmrzaljo in kako

Kljub temu da smo vajeni hitrih temperaturnih sprememb, pred prihodom zmrzali pogosto pozabimo na zaščito občutljivejših rastlin pred pozebo, pa tudi pred izsušitvijo, ki jo ta pogosto povzroči pri zimzelenih rastlinah. Preberite, kako ravnamo.

Nekatere okrasne rastline, ki jih imamo v vrtu ali v koritih, temperatur pod ničlo ne prenesejo, zaradi njih lahko propadejo ali pa jih poškodujejo, da potem le životarijo. Na splošno pri nas mraz na prostem poškoduje rastline, ki izvirajo iz toplejših krajev, zato jih ščitimo, če so v loncih, pa prestavljamo v zaščitene, a neogrevane prostore. Pri tem imamo v mislih predvsem trajne rastline, ki smo jih zasadili za večletni okras.

Na zmrzal so seveda najbolj občutljive sezonske enoletne zasaditve, ki smo si jih omislili za čez poletje (npr. balkonsko cvetje). Teh nima smisla "reševati", nekateri pa odpornejše vrste čez zimo prestavijo v zaprt prostor (npr. pelargonije ali njihove potaknjence, ki so v dobri kondiciji).

Občutljivejše so sredozemske, mlade in zimzelene rastline

Naslednja kategorija so trajne rastline iz Sredozemlja ali še toplejših delov sveta. V lonce posajene citruse, oleandre, oljčna drevesca, rožmarine, sivke in večje kaktuse čez zimo v celinskem podnebju spravimo v zaščiten, svetel, a neogrevan prostor. Če so rožmarini, sivke ali npr. figova drevesca posajeni v vrtna tla, jih pred daljšo zmrzaljo zaščitimo z zastirko iz smrečja, slame ali podobnega pri tleh, nadzemni del prav tako obdamo s smrečjem. Nujno je, da je material zračen! Če le moremo, jih ne ovijamo prezgodaj pred zmrzaljo. Starejše rastline, ki že imajo močne korenine v ne prehudih zimah preživijo tudi brez zaščite. Ne smemo pa pozabiti na zalivanje tudi čez zimo. Kako pozimi zalivamo, pišemo v posebnem poglavju.

Na mraz občutljivejše sorte vrtnic najlaže zaščitimo s smrečjem. Foto:  S.O.E/Shutterstock

Tu omenimo tudi v vrt posajene na mraz občutljive sadne vrste, kot so aktinidija, nektarina ali figa, ki jih je dobro vsaj prva tri leta jeseni zavarovati tako, da jih ovijemo z več plastmi koprene, koruznico ali smrečjem, ko začnejo spomladi odganjati, pa zaščito odstranimo. Najbolj jih moramo obložiti pri tleh.

Med okrasnimi grmovnicami so na zimski mraz posebno občutljivi metuljniki, slezi in magnolije, zato jih prekrijemo z juto in podobnim. Olesenelim rastlinam škodijo tudi velika temperaturna nihanja, ki lahko povzročijo pokanje debla. Da se to ne bi zgodilo, jim ga ovijemo z juto, koruznico, slamo ali vejevjem.

Da bodo jesenske zasaditve v dobri kondiciji

Zdaj pa k sezonskim jesenskim zunanjim okrasnim zasaditvam za pred hišo, ki so bolj začasne narave. Pogosto so v njih resje, krizanteme, mačehe, prezimne trave (npr. šaši), iskrivke ali hojhere, manjši bršljani, skimije itd.  Če si omislimo kombinacijo, naj bo posoda velika in ne plitva, da bomo v njej uredili drenažo in rastlinam namenili precej več prsti, kot so jo imele v lončkih ob prodaji. Poleg tega naj prst ne bo prerahla, z drugimi besedami, v njej naj bo čim manj šote, ki je značilna za substrat kupljenih sadik. Zakaj? Ker se šotna zemlja izredno hitro izsušuje (veter, spremembe temperature), zato utegne rastline prej kot temperature pod ničlo izčrpati izsušenost.

Rododendron je zimzelen, zato se izsušuje tudi pozimi. Zastirka pomaga proti zmrzali tal in ščiti mlado rastlino. Foto: Photowind/Shutterstock

Kako pozimi zalivamo rastline

Za pomanjkanje vode pozimi so najbolj občutljive zimzelene rastline (npr. iglavci, grmi lovorikovcev, pušpanov, trdolesk, trajnic, kot so iskrivke, šaši itd), ker ne mirujejo kot listopadna drevesa ali okrasne trajnice, ki jim propade nadzemni del, temveč skozi liste ali iglice ves čas dihajo, med dihanjem pa izgubljajo vodo. Zato jih moramo zalivati tudi pozimi! Manj pogosto sicer kot v toplem delu leta, ko je izhlapevanje večje, a se ne smejo izsušiti. Zalivamo npr. na štirinajst dni, pri čemer je pogostost odvisna od tega, koliko vode imajo na razpolago (velikost posode). Vedno zalivamo le takrat, ko zemlja ni trda, zaledenela, torej ko lahko korenine vlago iz nje črpajo. To je ponavadi v toplejšem, sončnem vremenu, sredi dneva. Zalivamo vedno le tla. Ta bodo dalj časa nezmrznjena, če jih bomo prekrili z debelo plastjo listja, slame, smrečja, lubja itd.

Kako prezimujemo in zalivamo posodovke

Posodovke so rastline v velikih loncih, ki so poleti na prostem, pozimi pa v zaščitenem prostoru s temperaturo od 5 do 10 stopinj. V njem morajo imeti dovolj svetlobe. Rastlinam, posajenim v dovolj velike lonce, zadostuje zalivanje enkrat na mesec. Takšne rastline so npr. citrusi, oleandri, velike kakteje, angelske trobente itd.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE