Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okrasni vrtovi

Prazniki se bližajo, moj božični kaktus pa ne misli cveteti – kaj storiti?

Ko izbira sobnih rastlin še ni bila tolikšna kot danes, je bil božični kaktus ena redkih, ki so zacvetele v začetku zime. Naše mame in babice so znale poskrbeti za to. Kaj torej delamo narobe, da naš božični kaktus decembra ne kaže nobenih znamenj, da misli zacveteti?
Foto: Dyfrain/Shutterstock
Foto: Dyfrain/Shutterstock
5. 12. 2022 | 14:56
22. 10. 2024 | 18:27
3:59

Seveda ne govorimo o božičnem kaktusu, ki ste ga ravnokar prinesli iz cvetličarne, z nastavljenimi cvetnimi popki, ampak o tistem od lani, ki vam ga je po cvetenju uspelo ohraniti in je videti kar v dobri kondiciji. Imate stanovanje, kjer je za to cvetico pretoplo? Morda ste ga vso jesen obilno zalivali? Vam ves čas dela družbo v dnevni sobi, kjer je največ razsvetljave v stanovanju, pozno v noč?

Zapomnite si: da bi božični kaktus, ta epifit iz drevesnih krošenj v brazilskem deževnem gozdu, zacvetel na začetku zime, ob podobnem času kot v naravi, potrebuje kratke dneve, počitek skoraj brez vode in precej nizke temperature. Te ne smejo nikoli pasti pod 10 stopinj Celzija. A ker so mnogi naši domovi skozinskoz topli, neogrevanih svetlih prostorov pa v njih skoraj ni, od jeseni naprej božični kaktus pri marsikom bujno raste, cveti pa ne.

Če tudi vaš božični kaktus še nič ne kaže, da namerava narediti cvetne popke (najprej se na vrhovih listov pojavijo drobne pikice v barvi cvetov), poskusite s spodnjimi nasveti zdaj  – bo pač cvetel sredi zime. Ali pa boste naredili vse prav prihodnje leto.

Kako ravnati, da bo znova zacvetel?

  • Začnimo s počitkom, ki ga božični kaktus potrebuje jeseni. Od septembra naprej umaknite rastlino v svetel prostor, kjer pa bo imela na razpolago le naravno svetlobo, nič umetne razsvetljave. Pomemben je namreč kratek dan, da bi v začetku decembra zacvetela. Prostor naj bo čim bolj hladen, nerazgret, kaktus naj ne bo nikoli neposredno na soncu.
  • Od oktobra naprej zalivamo rastlino enkrat na mesec. V tem času ji najbolj ustreza temperatura okrog 15 stopinj podnevi, do tri stopinje manj ponoči. Po kakem mesecu bomo zagledali obarvane nastavke cvetov. Ko rastlina dela cvetne popke, pazimo, da se substrat ne presuši povsem.
  • Ko začne božični kaktus cveteti, ga pogosteje zalivamo, vendar ne sme voda nikoli zastajati. Takrat ga na 14 dni lahko tudi pognojimo. Najlepše in najdalj bo cvetel na hladnem, v istem prostoru, kot je nastavljal popke.
  • Lahko ga prestavimo v hladnejši kotiček dnevne sobe, vendar bo v ogrevanih prostorih hitreje odcvetel. Rastlina včasih zelo občutljivo reagira na premikanje – z odpadanjem popkov, včasih celo členastih listkov. 
  • Po končanem cvetenju božični kaktus postopoma prenehamo zalivati. Mesecu in pol sušnega obdobja sledi presajanje. Po ledenih možeh lahko rastlino prenesemo na prosto, a ji moramo najti senčni kotiček. Če ostane v stanovanju, ji poiščimo prostor, ki ne bo pregret, ne izpostavljamo je direktnemu soncu.

Listni potaknjenci božičnega kaktusa. Foto: Bilalstock/Shutterstock
Foto:
Listni potaknjenci božičnega kaktusa. Foto: Bilalstock/Shutterstock Foto:

Razmnoževanje

Razmnoževanje je pri božičnem kaktusu preprosto, spomladi posamične listke-členke poševno potaknemo v substrat za potaknjence. Kmalu se bodo ukoreninili, na vrhu lista pa bo začel rasti poganjek z vedno novimi členki. Če bomo z mladimi rastlinicami ravnali po zgornjih priporočilih, bomo v začetku zime že dočakali prve cvetove. 

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine