30. 6. 2019 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Alenka Gorza in Shutterstock
Sivolistne trajnice: Eleganca s srebrnim nadihom
30. 6. 2019 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Alenka Gorza in Shutterstock
Pri zasajanju gredic s trajnicami in oblikovanju dela vrta, kjer rastejo trajnice v kombinaciji z grmovnicami ali nižjimi drevesi, se nam ponuja veliko možnosti. Poleg osebnega okusa ima odločilno vlogo primernost vrst za rastne razmere. V zasaditvah, ki nas navdajo s harmonijo, pogosto opazimo poleg kombinacij razgibanih oblik rasti, različno oblikovanih listov in usklajenih barv cvetov trajnice s sivimi ali sivo nadahnjenimi listi.
Usklajenost barv je pomembna. Siva, ki jo pri rastlinah zaznavamo predvsem pri listih, povzroči, da so pastelne barve bolj intenzivne, po drugi strani pa umiri močne barve. V okrasnih zasaditvah, ki so plod naše izbire, pomaga povezovati barve, ki bi se drugače med seboj teple.
Ker sivo doživljamo kot nevtralno, je dobrodošla za ozadja, da pridejo druge barve bolj do veljave. Zelo uporabna je v kombinaciji z močnimi barvami, ki se jih drugače izogibamo. Tako lahko dosežemo kontrastno zasaditev, če kombiniramo sivo barvo z rastlinami, ki imajo temne cvetove ali liste (npr. s temno vijoličasto ali burgundsko rdečo barvo). Harmonične zasaditve bomo ustvarili, če bomo s sivo barvo kombinirali modre, rožnate, bele in kremno cvetoče rastline.
!!galerija!!
Kljub nevtralnosti siva barva listov v kombinacijah z zelenolistnimi rastlinami pritegne pozornost, saj deluje umirjeno elegantno. Trajnice s sivimi listi so najpogosteje odporne proti suši. Prilagoditev na sušni stres so voščeni poprhi, ki se kažejo v sivkasti, celo modrikasti barvi. Pri nekaterih so listi usnjati in bleščeči, še pogosteje pa pokriti z dlačicami, ki jih varujejo pred sončno pripeko in izsušitvijo. Prav ti dajejo listom siv ali srebrnkast videz (volnati čišljak, žajbelj, nekatere vrste pelina, okrasnih kadulj, timijanov, netreskov, okrasnih rmanov in mačjih met, sivka, laški smilj, dlakava lučca idr.), medtem ko je modrikasto siv videz posledica voščene prevleke na steblih in listih (homulice, avrikelj ali lepi jeglič, trava siva ovčja bilnica, nekatere vrste kamnokrečev in netreskov idr.).
Katere okrasne rastline so trajnice
Trajnice so zelnate rastline, ki v našem podnebnem območju uspevajo vsaj tri leta, nadzemni del pri večini jeseni odmre, spomladi pa spet odženejo. Nekatere vrste so zimzelene. Za trajnice se odločamo, ko si želimo, da bi nas na okrasnem vrtu razveseljevale s cvetenjem, lepimi listi in obliko rasti. Pri izbiri moramo upoštevati rastišče oziroma lastnosti tal, kjer bodo rasle.
Resda jim večinoma ustrezajo suha, sončna in skromna rastišča, vendar jih lahko uporabimo za kombinacijo na gredah s trajnicami, če upoštevamo njihove rastne zahteve. Mnoge od naštetih trajnic, ki izvirajo iz sredozemskega okolja, so na celini bolj kot na mraz občutljive na premalo odcedna tla in zimsko mokroto. Z videzom sivih listov nas med trajnicami razveseljujejo tudi vrste, ki bolj kot na sončnih rastiščih uspevajo v senci ali polsenci dreves, kjer je več vlage. Med njimi so priljubljeni pljučnik, velelistna kavkaška spominčica in iskrivka. Njihovi nežni listi so v resnici pisani, sivi videz pa vzbujajo lise pod povrhnjico listov, zračni mehurčki, ki preprečujejo preveliko segrevanje celic pod njimi. Kljub vlagoljubnosti pa moramo tudi tem trem vrstam zagotoviti dobro odcedna tla.