19. 4. 2024 | Besedilo: E. N.
To je rešitev, da se hortenzije ne bodo povesile
19. 4. 2024 | Besedilo: E. N.
Čas cvetenja hortenzij še ni nastopil, je pa trenutno odličen čas, da tem cvetličnim grmom zagotovimo oporo, še preden zacvetijo.
Hortenzije povezujemo z izjemno raznolikostjo cvetov, ki sega od nežnih pastelnih modrih odtenkov do najbolj živahnih rožnatih barv. Nekatere sorte imajo velike, okroglaste cvetove, medtem ko druge proizvajajo tanke, majhne in ploščate ali celo takšne, podobne obliki piramide. Poznamo precej različne sorte, njihova barva pa je po večini odvisna od kislosti prsti, v kateri rastejo.
Cvetovi hortenzij, posajenih v bolj kislih tleh, bodo običajno modri, medtem ko bodo tisti, ki rastejo v bolj alkalnih tleh, rožnati ali celo rdeči. Ta pojav je posledica vsebnosti aluminija v zemlji, ki vpliva na absorpcijo hranil rastline in posledično barvo drobnih cvetkov, ki so del večjih socvetji. Hortenzije sicer izvirajo iz Azije, danes pa so izjemno priljubljene tudi v Evropi in Ameriki. Prvi zapisi o njih segajo že v 18. stoletje, ko so jih začeli gojiti na stari celini. Od takrat so postale simbol razkošja, obilja in ljubezni. V nekaterih kulturah pa veljajo tudi za simbol sreče in zaščite.
Čeprav hortenzije danes pogosto srečamo, njihova skrb zahteva kar nekaj pozornosti. Najbolje uspevajo na tleh, kjer voda lepo odteka. Pomembno je torej, da poskrbimo za ustrezno drenažo, prst pa mora biti nekoliko kislega pH-ja. Pomembno je tudi, da so posajene na mestu, kjer bodo dobile dovolj svetlobe, vendar pa bodo zaščitene pred vročim soncem opoldneva. Redno zalivanje je ključnega pomena, zlasti v sušnih obdobjih.
Ker se hortenzije divje razcvetijo in razvejijo, pa potrebujejo tudi ustrezno oporo. V nasprotnem primeru se bodo namreč njihovi grmi pričeli povešati. Pomagamo jim lahko s privezovanjem posameznih vej ter jim oporo nudimo s palicami, ki jih zapičimo v zemljo. Na Instagramu pa smo našli tudi nekoliko drugačno rešitev, ki se nam je zdela izjemno pametna. Nekaj tednov po tem, ko posadimo hortenzije, čez njih poveznemo kovinske mrežaste ograje. Iz njih naredimo nekakšne tunelčke v obliki polkrogov, ter jih dobro pričvrstimo v tla.
Ko bodo hortenzije dovolj visoke, bodo zrasle čez luknje v mreži, ta pa jim bo nudila oporo. Samo poglejte, kako čudovito so se razrasli grmi v zgornjem posnetku!