Izbira glede na lego balkona
Letos bi na svoj balkon rada posadila nekaj modnega, da ne bo vsako leto enako. Kaj mi predlagate?
Tina po elektronski pošti
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Ko želimo sestaviti zasaditev po smernicah iz prejšnjega odgovora, se pojavi prvo vprašanje, katere rastline izbrati. Lega nam bo takoj pomagala narediti selekcijo. Na soncu bodo odlično uspevale vse vrste pelargonij. Za modno zasaditev bomo rajši izbrali velikocvetne pokončne ali dišeče drobnocvetne, ki se košato razraščajo, blago povesijo, lahko imajo dekorativne liste s temno sredico in predvsem dišijo. Dišijo po jabolkih, vrtnicah, borih, kokakoli, pomarančah, meti, citronki, ingverju in še kakšen vonj bi našli. Hvaležni mlečki najdejo svoje mesto na vrtu, a tudi v loncu na žgočem soncu se bodo odlično počutili. Predvsem so atraktivni temnolistni in pisanolistni, pri katerih se barve prelivajo od rumene prek rdeče do zelene. Sonce obožujejo tudi cvetoče trave gavre, ki vse poletje tesno ob steblu v višino nastavljajo obilico drobnih cvetov. Če želimo obdržati kompaktno rast in imeti stalno cvetenje, jih bomo dvakrat v sezoni porezali do listja. Zelo hitro bodo spet zacvetele.
Tudi bidens z marjetastimi cvetovi ljubi sonce. Izberemo kompaktno rastočega v barvi banane ali močnega sonca 'Hawaii', snežno belega ali novost 'Princess Rose' v rožnati barvi. Zraven se čudovito podajo pisanolistni žajblji. Kombinacija različnih sort jagod v družbi drobnjaka, rožmarina ali viseče špinače bo nevsakdanja in vabljiva za otroke in tudi za koristne žuželke. Barvno kombiniranje je zelo preprosto – za dodatne rastline izbiramo tiste, ki cvetijo v barvah cvetov nosilne rastline.
Pošljite nam vprašanja
V prihodnji številki, 25. aprila, bomo odgovarjali na pereča vprašanja o vzgoji plodovk, ekološki vzgoji rastlin, visokih gredah ali kako do vrta na balkonu oz. terasi. Vaša vprašanja sprejemamo po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si in po klasični pošti na naslov Deloindom, Dunajska 5, 1509 Ljubljana, obakrat s pripisom Vrtna svetovalnica.
Bolivijske begonije z drobnimi zvončastimi cvetovi in njene različice nam pričarajo eksotični svet Južne Amerike. Dobro se počutijo na soncu v družbi gavre, deteljic, v polsenci pa tudi v družbi manjših praproti ali kar lončnic difenbahij ali živuljk. Še več tropske barvitosti in višino dobimo, če v ozadje posadimo čudežnico, ki doma v vročih tropskih krajih žari kot grmovnica na žgočem soncu. Ob čudežnici milijonski zvončki še bolj zažarijo.
Čarobno modno mavrico barv sestavljajo sorte poslikanih cvetov petunij, sweetunij in drobnih zvončkov. Teh je toliko različnih barv in dekoracij, a letos so v ospredju tiste, ki imajo srčke z oznako 'Amore' in zvezdice na modrem nebu 'Blue Sky' ali rahlo vijoličastem, rožnatem pod imenom 'Constellation'. Ko so cvetovi bogato pisani, potrebujemo le majhen poudarek kot dodatek v obliki drobnocvetnega mlečka. Lahko se jim v zasaditvi pridruži spreminjavka ali lantana, ki znotraj posamezne glavice s cvetovi razkriva pravo paleto barv. Modno modrino bomo pridobili z raznimi sortami salvij, sivko, lobelijo, slaki, modrim čudežem in verbeno. Modra neprava vanilja bo zasaditvi dodala še dišeči čar.
Lepotice v krilcih, fuksije bodo, polepšale še tako temen senčni kot. Če rastejo na deblu, jih postavimo kot osrednjo rastlino, okoli pa posadimo hortenzije, vodenke, bakopo, temnolistni moljevec, drobnocvetno tradeskancijo, koprive ali kar viseče fuksije.
Pomislimo, koliko časa lahko namenimo rožam
Skoraj vsako leto se mi balkonske rože uničijo – ali se posušijo, zgnijejo ali pa jih napadejo škodljivci. Resnično mi ne uspe, da bi obdržala cvetlice vso sezono lepe. Kaj delam narobe oz. kaj naj naredim, da mi bodo uspevale?
Mojca
ODGOVOR STROKOVNJAKA:
Res je. Še tako lepo sestavljene kombinacije bodo hitro prinesle razočaranje, če ne poskrbimo dobro za njihovo rast. Posadimo jih v prostorno posodo v najboljši zračen in hranljiv substrat z dodatki za zadrževanje vlage in aktivatorji cvetenja. Postavimo jih na svetlo mesto, hranimo jih z bogatimi gnojili, ki vsebujejo vitamine in hranila, zalivamo ravno prav, da bo vlaga ves čas na dosegu, a ne bo mokrote.
Zasaditev za poletje naj bo predvsem trpežna in prilagojena našim sposobnostim in času oskrbe. Vsakodnevni tempo nam narekuje hitenje, zato naj nam vsaj v domačem okolju bivanje polepšajo barve drobnih cvetlic ali listov. Barve nas razveselijo, vonji poživijo, izbrane lepotice pa ustvarijo harmonijo ali dodajo pridih eksotike. Katerekoli bodo v kombinaciji, hvaležni bomo, da se bomo ob njih spočili in si obnovili energijo.