Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Rastline ob rezanju ali pomanjkanju vode oddajo ultrazvočne krike

Človeško uho krika ne sliši, druge rastline in živali pa morda.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
15. 12. 2019 | 15:42
22. 10. 2024 | 09:54
2:24

Sodeč po novi raziskavi naj bi rastline, ki doživijo hud stres, zakričale. Ker pa je njihov krik na izredno visoki frekvenci, ga človeško uho ne sliši. Raziskovalci na univerzi v Tel Avivu, ki bodo raziskavo šele objavili v znanstvenem glasilu, so ugotovili, da rastline kričijo, ko jim manjka vode ali pa so poškodovane.

V zadnjih letih je postalo jasno, da so rastline veliko bolj občutljive, kot smo sprva mislili. Odzivajo se na dotike žuželk, obrnejo se proti soncu, nekatere pa celo »zavohajo« druge rastline in so občutljive na anestetike, kar bi lahko namigovalo, da čutijo bolečino, poroča Simthsonian.

PREBERITE ŠE: Ikea izvedla poskus, kako žaljivke vplivajo na rast sobnih rastlin

»Rastline niso kot neki roboti,« je za New York Times lani pojasnil Frantisek Baluska z univerze v Bonnu. »So živa bitja s svojimi težavami,« je še dodal.

Rastline so se oglašale tudi ob pomanjkanju vode. FOTO: Shutterstock
Foto:
Rastline so se oglašale tudi ob pomanjkanju vode. FOTO: Shutterstock Foto:

Raziskovalci iz univerze v Tel Avivu so v laboratorij postavili mikrofone, ki zaznajo ultrazvočne frekvence. Nato so paradižnike in tobak prenehali zalivati in jim porezali liste. V razponu od 20 do 150 kilohercev so raziskovalci ugotovili, da se tudi zdrave rastline občasno oglasijo. Ko so tobaku porezali liste, pa so zaznali kar 15 zvokov v eni uri po dogodku, medtem ko se je paradižnik oglasil kar 25-krat. V primeru pomanjkanja vode se je tobak oglasil 11-krat na uro, paradižnik pa kar 35-krat.

Trenutno še ni jasno, kako se rastline sploh lahko oglašajo. Domnevno naj bi bili zvoki posledica vibracij, ki se sprostijo, ko zračni mehurčki, ki po rastlini potujejo skupaj z vodo, počijo. Človeško uho omenjenih zvokov sicer ne zazna, jih pa slišijo miši, netopirji in morda tudi druge rastline.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine