Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

Vrtnine za zimo: S česnom in čebulo ne hitite

Česen in čebula sta vrtnini, s katerima se konča vrtnarska sezona sajenja. Česen je kratkodnevnica in ga zato sadimo zelo pozno jeseni ali zelo zgodaj spomladi. Pri čebuli pa se za jesensko sajenje odločamo le, če bi radi pobirali mlado čebulo. Obe vrtnini potrebujeta dobro odcedna tla, ki niso bila gnojena s hlevskim gnojem vsaj dve leti. Obstaja pa še nekaj pravil, da si zagotovimo dober pridelek.
Foto: Jerneja Jošar
Foto: Jerneja Jošar
6. 10. 2021 | 12:38
22. 10. 2024 | 15:23
5:45

Previdno z gnojenjem

Česen in čebula potrebujeta dobro odcedna tla. Najboljša so ilovnato-peščena. Kjer je prst zbita, polna ilovice, si lahko pomagamo tako, da gredice rahlo dvignemo. Nasujemo kakšnih petnajst centimetrov debel sloj kakovostne rahle prsti ali oblikujemo grebene, s katerih bo voda odtekala. Pred sajenjem tla globoko zrahljamo. Če so revna z organsko maso (ilovnata zbita ali peščena), ob rahljanju vmešamo kompost. Nikakor ne dodajamo hlevskega gnoja ali umetnih dušikovih gnojil. Preveč dušika v tleh je vzrok za veliko listne mase, čebula pa je zaradi hitre rasti polna vode, revna z bioaktivnimi snovmi, zboleva in se zelo slabo skladišči.

Kolobar in dobri sosedi

Vsaj štiri leta česna in čebule ne sadimo na grede, kjer sta že rasla ali so rasle njune sorodnice iz družine lukovk (por, stoletna čebula, drobnjak). Izogibamo se tudi sajenja na grede, kjer so letos rasle stročnice (fižol, grah, bob) in kapusnice (zelje, brokoli, cvetača ...). Predhodni posevek paradižnika, kumar, korenčka pa jima godi. Sama česen in čebulo sadim potem, ko poberem z gred bučke in buče. Sadim ju v mešani posevek z zimsko solato. Tako tudi zelo dobro izkoristim prostor. Upoštevajte, da bo mlada čebula rasla na gredah še maja in junija, česen pa vse do konca julija in bosta zato soseda vrtninam, ki jih boste posadili prihodnjo pomlad.

PREBERITE ŠE: JESENSKO SAJENJE ČEBULNIC: BOLJE SE OBNESE PRI ČESNU

Sorte čebule in česna ter čas sajenja

Za jesensko sajenje čebule se odločamo le, če želimo pobirati mlado spomladansko čebulo. Pri nas razširjena sorta je majski srebrnjak. Sadimo ga v oktobru. S poznim sajenjem se izognemo tretjemu rodu čebulne muhe. Spomladi pa posevek le zaščitimo z mrežo proti insektom.

Sorte česna delimo na dve skupini, na spomladanske in jesenske. Znotraj te delitve se sorte med seboj razlikujejo še po barvi, okusu, aromi, debelini strokov, pridelku ...


Spomladanske sorte česna (avtohtona sorta ptujski spomladanski) sadimo zgodaj spomladi februarja, marca, pridelek pobiramo julija, v skladišču se ohranijo do marca. Jesenske sorte (avtohtoni sorti ptujski jesenski in anka) sadimo pozno jeseni, oktobra in novembra oziroma dokler tla ne pomrznejo, pridelek pobiramo julija, v skladišču zdržijo do decembra.

Ker je česen kratkodnevnica, je zelo pomembno, da ga jeseni ne sadimo prezgodaj, spomladi pa ne prepozno. Le v tem primeru bo razvil močne korenine, ki so pogoj za velik in zdrav pridelek. Če sadimo prezgodaj jeseni, se prehitro razvije listje, ki pa pozneje pomrzne.

Ker nam zadnje čase vreme spomladi zagode in s sajenjem spomladanskih sort lahko zamudimo, je najbolje, da tudi te posadimo jeseni.

Če se le da, se držimo luninega setvenega koledarja in za sajenje izberemo dan za korenino.

Kako sadimo

Glave česna razdelimo na stroke tik pred sajenjem. Ne delamo tega vnaprej, saj iz takih strokov še pred zimo poženejo listi, korenine pa se slabo razvijejo. Za glavno sajenje uporabimo le debele stroke. Iz drobnih se hitreje razvijejo cvetovi, a jih nikar ne zavrzite. Posadite jih bolj na gosto in spomladi boste lahko pobirali mlade zelene rastline, ki še niso oblikovale strokov.


Za sajenje čebule pa izberemo drobnejše čebulice, da rastline ne odženejo prehitro v cvet.

Stroke česna sadimo s širšim, ploščatim delom navzdol, pet centimetrov globoko. Če so tla peščena, raje še globlje. Čebulček čebule pa sadimo tako, da vršiček malo štrli iz zemlje.


Pri sajenju česna v vrste, kakor je marsikdo navajen, naj bo med stroki 10 do 12 cm razmika, med vrstami pa 20 cm. Sama sadim v prostore med zimsko solato. Zato že solato sadim malce bolj narazen.

Čebulček lahko sadimo gosteje, saj bomo pobirali še mlade čebule.

Za sajenje lahko uporabimo tudi česen iz lastnega pridelka, vendar le, če je zdrav in nepoškodovan.

V dolgih sušnih obdobjih, predvsem na začetku rasti, redno zalivamo.

Pobiranje in shranjevanje

Julija začnejo listi česna rumeneti in veneti. Pridelek poberemo, ko imajo rastline vsaj še tri zelene liste. Glavice previdno izkopljemo z vilami. Otresemo zemljo in jih v sončnem vremenu pustimo dan ali dva ležati na gredah. Če so napovedane padavine, česen čim prej spravimo pod streho in ga posušimo v zračnem in suhem prostoru. Ko so glavice suhe, očistimo odvečno zemljo, jih povežemo v kite in shranimo v hladnem, suhem in temnem prostoru.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine