Čebelje družine zimo preživele dobro
31. 3. 2019 | Besedilo: K. Ž./STA
Marec je mesec, ko se v pretežnem delu države začne prebujati narava, čebele pa bujno razvijati. Na Primorskem se razvoj začne že v februarju, v višje ležečih krajih pa kasneje, odvisno predvsem od nadmorske višine in lege čebelnjaka. Čebelje družine so po oceni čebelarske zveze zimo v povprečju gledano za celo Slovenijo preživele dobro.
"Splošna ocena čebeljih družin po zimi se nekoliko razlikuje po posameznih območjih Slovenije. Vendar v povprečju gledano za celo Slovenijo ocenjujemo, da je bilo preživetje družin dobro," je za STA pojasnil Aleš Bozovičar iz Čebelarske zveze Slovenije.
Spomladi se v čebelji družini po njegovih pojasnilih začne vzreja novih generacij čebel, saj se življenjska doba dolgoživih zimskih čebel počasi izteka, nove čebele pa so nujno potrebne za nadaljnji razvoj družine.
"Te čebele skrbijo za nov zarod in za doprinos nektarja in cvetnega prahu v panj. Število čebel se iz dneva v dan povečuje, kar vpliva na boljše delovanje družine v samem panju in boljši izkoristek paš, ki sledijo," je navedel.
Stanje čebeljih družin po zimi v veliki meri vpliva na izkoriščanje prvih paš. Tiste družine, ki so bolje prezimile, lahko namreč tudi bolj izkoriščajo prve spomladanske paše.
Te paše sicer v prvi vrsti nimajo tolikšnega pomena za pridobivanje medu kot pa za stimulacijo razvoja čebeljih družin - zato so zelo pomembne, saj je od njih po Bozovičarjevih pojasnilih odvisno, kakšen bo razvoj čebeljih družin in izkoristek naslednjih intenzivnih paš, bolj pomembnih za pridobivanje medu.
Prvi paši pri nas, ki predstavljata večji vir nektarja, sta divja češnja in regrat, ki sta že začela s cvetenjem.
"To sta zelo pomembni paši, ki predvsem vplivata na razvoj čebel in povečujeta njihovo številčnost. Od tistih družin, ki so to nalogo že opravile in so se do zdaj že dobro razvile, pa lahko pričakujemo tudi viške medu, primerne za nas čebelarje. Seveda je vse to odvisno od vremena in upamo, da bo nadaljevanje kar se da ugodno - brez jutranjih temperatur pod nič stopinj Celzija, kar lahko konča cvetenje rastlin," je še poudaril Bozovičar.
Jutranje temperature pod lediščem bi v tem času namreč lahko povzročile nepopravljivo škodo predvsem na poganjkih akacije, kar je nujno za pričakovanje njenega medenje. Akacija namreč sledi hitremu prebujanju narave, pri zgodnjih mlajših drevesih na območju Primorske in Prekmurja so že opazili brstenje. Prebuja se tudi na območju Bele krajine, Brežic in Bizeljskega, a zaenkrat še ne odganja.
Cvetenje in medenje akacije sta odvisna od vremena v prihodnjih dneh in tednih. Na čebelarski zvezi pričakujejo, da bo ob koncu aprila cvetela na Primorskem in v Prekmurju, cvetenje pa bo nekoliko zaostajalo na območju Bele krajine, Brežic, Bizeljskega in Ilirske Bistrice, kjer je zaradi višjih, hladnejši leg razvoj pričakovano počasnejši in se bo pomaknil v začetek maja.
V centralni register čebelnjakov, ki ga vodi ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je bilo konec oktobra lani vpisanih 10.933 čebelarjev, povprečen čebelar ima približno 17 čebeljih družin. Okoli 150 čebelarjev pa ima, kot so navedli na ministrstvu, v posesti po več kot 100 čebeljih družin. Po ocenah je bilo konec oktobra lani v državi 204.736 čebeljih družin.
Čeprav je država po številu čebelarjev v vrhu med članicami EU, pa je ena najmanjših pridelovalk medu v uniji. Čebelarji s pridelkom medu sicer zadostijo za približno polovico domače porabe. Povprečen prebivalec Slovenije za prehrano povprečno porabi nekaj manj kot kilogram medu na leto.
Stopnja samooskrbe z medom je bila v letu 2017 - za to leto so znani zadnji statistični podatki - pri 45 odstotkih, čebelarji so tega leta pridelali okoli 805 ton medu. Lani so po ocenah čebelarske zveze pridelali 1750 ton medu.
Čebelarji so največ medu pridelali leta 2001, in sicer rekordnih 2550 ton, najmanj pa leta 2014, ko ga je bilo le 471 ton.