2. 8. 2023 | Besedilo: Petra Mauer
Kemična kastracija psa - manj invaziven in reverzibilen postopek
2. 8. 2023 | Besedilo: Petra Mauer
Kemična kastracija je alternativa klasični kastraciji psa, in sicer s pomočjo hormonskega implantata. Ne gre za kirurški poseg, temveč vstavitev hormonskega vsadka v podkožje psa (podobno kot pri mikročipiranju).
Pod kožo med lopaticami se vstavi hormonski vsadek, ki zavira nastajanje določenih hormonov. S tem dosežemo začasno sterilnost.
"Kirurška kastracija je trajna in nepovratna. To je poseg, ki se opravlja v splošni anesteziji, pri katerem se odstranijo testisi, medtem ko se kemična kastracija opravlja brez anestezije. Pod kožo med lopaticami se vstavi hormonski vsadek, ki zavira nastajanje določenih hormonov. S tem dosežemo začasno sterilnost. To pomeni, da spermiji ne nastajajo več, testisi se začasno zmanjšajo. Postopek kemične kastracije je zelo hiter in povzroči zelo malo bolečine. V bistvu je postopek tak, kot je čipiranje mladiča, traja pa par sekund," pojasni Zora Kučuković iz Zamba veterine. Druga sogovornica, Neža Stanonik, dr. vet. med. iz Klinike Loka prav tako potrdi, da je kemična kastracija manj invaziven, učinkovit reverzibilen postopek, ki ne potrebuje splošne anestezije, zato okrevanja ni. Opaža, da je kemična kastracija psa pri nas še dokaj nepoznana, prav tako ni veliko govora o njej.
Pomen kastracije
Kučukovićeva je pojasnila, da je pse priporočljivo kastrirati, da se zmanjšata spolni nagon in agresivno vedenje, kar lahko močno olajša sobivanje, sploh v urbanem okolju, kjer je precej gosta populacija psov. "Obstajajo tudi zdravstveni razlogi za kastracijo, kot so tumor prostate, razni tumorji mod, tumorji paraanalnih žlez ipd. Razvoj teh bolezni je namreč hormonsko pogojen," še pove.
S kastracijo se zmanjšata spolni nagon in agresivno vedenje psa.
Pojasni še, da je kemična kastracija psa idealna izbira za lastnike, ki ne vedo, ali bi kastracija umirila nezaželeno vedenje njihovega kosmatinca, pa se sicer ne morejo odločiti za poseg. Pride v poštev pri psih, ki zaradi različnih zdravstvenih razlogov ne smejo v narkozo, dobrodošla pa je tudi pri vzrediteljih, ki imajo več psov in želijo parjenja načrtovati. Stanonikova bi kemično kastracijo psa svetovala v primerih, ko je zaradi resnih bolezenskih stanj poseg v splošni anesteziji rizičen ali neprimeren, kadar stranka želi samo začasno neplodnost samca, zaradi težav s prostato, različnih hormonsko pogojenih tumorjev ali pa se lastnik psa želi prepričati o zadovoljivosti učinka kastracije.
Učinki kemične kastracije
Neplodnost se doseže po 6-ih tednih od aplikacije in traja do 6 mesecev, zato je za učinkovito kemično kastracijo smiselno postopek redno ponavljati.
"Če želimo učinkovito kemično kastracijo in smo z učinkom zadovoljni, psa pa ne bi kastrirali operativno, je postopek smiselno ponavljati na 6 mesecev. Neplodnost se namreč doseže po 6-ih tednih od aplikacije in traja do 6 mesecev. Vstavitev implantata lahko prakticiramo neomejeno, saj so stranski učinki redki - zmerno otekanje na mestu aplikacije, motnje v odlakanosti, prehodno uhajanje urina, povečanje telesne teže, zmanjšanje aktivnosti ... Te stranske učinke pa lahko opazimo tudi pri splošni kastraciji."
Pozitivni učinki kastracije so zmanjšan spolni nagon, manj markiranja ter zmanjšanje mod.
Stanonikova je še pojasnila, da so lastniki v večini primerov z rezultati zelo zadovoljni, predvsem pri kemičnih kastracijah zaradi hormonsko pogojenih tumorjev. "Pozitivni učinki kastracije pa so predvsem zmanjšan spolni nagon, manj markiranja ter zmanjšanje mod."
Poseg je zanesljiv, vendar je po nasvetu veterinarke potrebno v prvih 6-ih tednih po aplikaciji implantata imeti psa še vedno ločenega od psic, ki se gonijo.