31. 12. 2023 | Besedilo: P. M.
prebava, pasja prehrana, žvečilke, bikovke, žvečenje, priblojški, psi
Nevarni pasji priboljški za žvečenje
31. 12. 2023 | Besedilo: P. M.
prebava, pasja prehrana, žvečilke, bikovke, žvečenje, priblojški, psi
Z doc. dr. Ano Nemec, dr. vet. med. iz Klinike za male živali, Univerze v Ljubljani, smo se pogovarjali o objavah, ki krožijo po svetovnem spletu. V njih nekateri lastniki psov in veterinarji opozarjajo na nevarnost, ki jih našim pasjim štirinožcem prinašajo t. i. priboljški za žvečenje.
"Na splošno velja, da lahko vsaka žvečilka, igrača ali priboljšek, če jo žival pogoltne celo ali večji kos, povzroči težave oziroma deluje kot tujek kjerkoli v prebavnem traktu. Zato svetujemo, da imamo svoje živali pod nadzorom in jim le-te pravočasno odstranimo," opozori veterinarka Ana Nemec. Iz prakse pove, da so sodelavci kirurgi iz prebavnega trakta odstranjevali že marsikaj: "Na primer kostanj, češnjev paradižnik in precej pogosto kosti, pa tudi razne dele oblačil in tekstila ter še kaj. Do vdiha tovrstnih tujkov pride redkeje, ni pa nemogoče."
Dnevno ščetkanje zob je daleč najboljša preventiva pri nalaganju zobnih oblog.
Sogovornica pojasni, da so poškodbe v ustni votlini, zlasti zlomi zob, pri žvečenju neprimernih, pretrdih žvečilk, igrač ali priboljškov izjemno pogosti. Pri negi zob in ustne votline psov in mačk velja, da je dnevno ščetkanje zob (z mehko zobno ščetko in vodo) zlati standard in daleč najboljša preventiva pri nalaganju zobnih oblog, ki povzročajo vnetje in propad obzobnih tkiv.
Rogovi, kopita, ledene kocke in podobne žvečilke ne sodijo v varen nabor.
"Žvečenje sicer pospešuje fiziološko čiščenje zob. A ko za svojo žival izbirate hrano, igrače ali priboljške za žvečenje, imejte v mislih velikost in trdoto izdelka, da se izognete prej omenjenim zlomom zob in tujkom v prebavilih," pove in doda: "ne, rogovi, kopita, ledene kocke in podobne žvečilke ne sodijo v varen nabor.
Priboljšek za žvečenje mora biti upogljiv in s svojim nohtom lahko vanj naredite razo.
Na splošno velja, da mora biti hrana, igrača ali priboljšek za žvečenje upogljiv in s svojim nohtom lahko vanj naredite razo. Na trgu so pripravljene diete ter številni priboljški, ki dokazano zaustavljajo nalaganje zobnih oblog in so varni. Poleg diet in žvečilk so na trgu še številni drugi izdelki za nego ustne votline in zob živali, kot so geli, spreji, dodatki za v vodo za pitje in krpice za čiščenje zob. Veterinar bo priporočil izdelek, ki je varen in dokazano učinkovito zavira nalaganje zobnih oblog. Pri številnih izdelkih na trgu je spletna stran Veterinary Oral Health Council (VOHC) dober začetek pri iskanju takšnih izdelkov. Ker pa vsi proizvajalci ne zaprosijo za odobritev izdelka pri VOHC, so na trgu tudi vsekakor učinkoviti izdelki brez oznake, da so odobreni s strani VOHC."
!!galerija!!
Ustreznost in varnost priboljška lahko preverite na spletni strani Veterinary Oral Health Council (VOHC).
Na vprašanje, kaj storiti, če opazite, da je žival pogoltnila neko žvečilko, priboljšek, igračo ali drug predmet ali če pri svoji živali opazite hitro nastalo neješčnost, dušenje ali hudo slinjenje, zelo slabo počutje, krvavitev iz gobca, prebavne težave, kot so napihnjenost, nenehno siljenje na bruhanje oziroma bruhanje ali drisko, zlasti s primesmi krvi, ali temno blato ali zaprtje, Nemčeva svetuje, da nemudoma s psom obiščite veterinarja, saj gre lahko za stanja, ki ogrožajo življenje vaše živali. "Poškodbe zob ne ogrožajo življenja, jih je pa potrebno nasloviti čim prej, saj živalim povzročajo bolečino in so lahko vir obsežnih lokalnih okužb."
MORDA VAS ZANIMA TUDI: LARA KOREN NASTRAN: DRUŽINSKO ŽIVLJENJE S TREMI MAČKAMI IN PSOM