S koronavirusom okuženim gorilam v San Diegu gre dobro

20. 1. 2021 | Besedilo: J. B.

gorile, San Diego, koronavirus

Potem ko so pri treh od osmih goril v živalskem vrtu v San Diegu 8. januarja potrdili okužbo s covidom 19, je njihovo počutje dobro, je sporočilo vodstvo ustanove.

Vzorce za preiskave so odvzeli vsem v tropu, ker sta dve gorili začeli kašljati. Okužbo je potrdil Nacionalni laboratoriji za veterino ameriškega ministrstva za kmetijstvo. Sumijo, da so se gorile kljub strogim varnostnim ukrepom, ki jih izvajajo v živalskem vrtu, okužile od oskrbnika, ki je bolezen preboleval brez simptomov.

Živalski vrt safarijskega tipa v San Diegu v Kaliforniji je za zdaj za obiskovalce zaprt, gorile pa so pod rednim veterinarskim nadzorom.

Trop je za zdaj skupaj

Rezultatov o morebitnem nadaljnjem širjenju virusa znotraj tropa še ni, vendar, navajajo, bi bil prenos mogoč tudi na druge samce in samice v njem, saj so med sabo zelo povezani in večino časa zbirajo okrog staroste s srebrnim, posivelim kožuhom, ki je njihov vodja. »Veseli smo, da se obolele živali počutijo dobro, ne kažejo znamenj slabosti, jejo in pijejo kot običajno ter normalno komunicirajo med sabo. Prepričani smo, da je za vse gorile najbolje, da tudi v sedanji situaciji ostanejo skupaj. Zaradi blagega poteka bolezni pri okuženih gorilah upamo, da si bodo povsem opomogle,« je povedala direktorica živalskega vrta Lisa Peterson.

Vse osebje živalskega vrta, ki ima stik z divjimi živalmi, bo cepljeno, takoj ko bo mogoče, in se bo tako pridružilo veterinarskim delavcem, ki so cepivo že prejeli, je sporočilo vodstvo.


Gorile so že sedma živalska vrsta, ki pri kateri so potrdili naravno okužbo z novim koronavirusom. Pred njimi so jo ugotovili pri tigrih, levih, minkih, snežnih leopardih, psih, domačih mačkah.

Primati zelo dovzetni za okužbo

Potrditev okužbe z novim koronavirusom pri gorilah potrjuje rezultate raziskav receptorja ACE2 pri primatih, ki so pokazale, da so gorile, skupaj s številnimi drugimi redkimi ali ogroženimi vrstami opic, še posebej dovzetne za okužbo, so zapisali na spletni strani Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani. »V naravi živi manj kot 5000 goril. Zaradi načina življenja v družinskih tropih lahko domnevamo, da bi se sars-cov-2 po morebitnem vnosu v divjino hitro širil in ogrozil že tako negotovo populacijo goril, zaradi česar bo potrebna pozornost, da se virus ne bi prenesel med prostoživeče gorile, so še dodali.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE