Tudi mačke so lahko terapevtske živali

13. 2. 2020 | Besedilo: T. S. P.

mačka, predenje, čustvena stabilnost, odprtost, podpora

Avstralska raziskava je pokazala, da so ljudje, ki imajo v lasti mačko, bolj srečni, samozavestni in čustveno stabilni kot tisti, ki nimajo mačke.

Terapevtske živali so večinoma psi, šele nato sledijo mačke in druge vrste. Psi namreč ne občutijo toliko stresa, če zapustijo svoj domači in poznani teritorij. A mačke, ki imajo precej odprt značaj, lahko prav tako uspešno pomagajo ljudem, ki imajo čustvene težave. »Mačke tako kot psi s svojim lastnikom vzpostavijo močno vez in jih lahko uporabljamo kot terapevtske živali, če le uspemo pridobiti njihovo zaupanje,« je pojasnil biolog Dennis Turner za revijo Moderncat.

Terapevtske mačke ljudem pomagajo vzpostaviti odnos. Naša čustvena stabilnost je namreč odvisna od kakovosti osebnih odnosov, ki jih imamo. Zaradi njih se počutimo varne in pripravljene, da se podamo v svet. Terapevtske ali živali za čustveno podporo nam nudijo brezpogojno ljubezen, kar lahko nadomesti manjkajoče odnose z drugimi ljudmi.


Leta 2018 so v raziskavi spremljali otroke z avtizmom, ki so jim dali mačke. Ugotovili so, da so se mačke na otroke močno navezale, jih pozdravile pri vratih, z njimi hodile po stanovanju in ponoči spale v njihovih posteljah. 30 odstotkov otrok je bilo na svoje mačke skoraj neprestano »nalepljenih«. Postali so bolj sproščeni in se celo niso branili človeškega dotika, ko so ob sebi imeli mačko. Raziskava na Japonskem pa je pokazala, da se ob božanju mačke počutimo sproščene in se pomirimo. To naj bi namigovalo, da se – tako kot med božanjem psov – v krvi sprošča hormon oksitocin.

PREBERITE ŠE: Božanje mačke: Zakaj se puhasta kepica spremeni v smrtonosno vampirko

Biolog Dennis Turner je ugotovil, da mačke – tako kot psi – znajo brati mimiko obraza in telesa. Med drugim naj bi zaznale, kdaj je njihov lastnik slabe volje. Takrat so običajno zrle v njihove oči, mijavkale in se drgnile ob noge. Na tak način so hotele svojega lastnika spraviti v boljšo voljo. Običajno jim to tudi uspe, lastnik med božanjem dobi občutek, da ni sam, predenje ga pomirja in ima občutek, da ima podporo, še ugotavlja Turner.

V prihodnje bi mačke na področju terapije lahko postale tako pomembne kot psi. »Psihiatri vedo, da mačke lahko pomagajo – to morajo samo še dokazati,« je dodal.

PREBERITE ŠE: Dobronamerni nasveti: Kako božati mačko

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE