Zakaj se mačke oglašajo, je področje, ki ga biologi še raziskujejo, ugotavljajo pa, da komunicirajo predvsem z ljudmi in ne toliko z drugimi mačkami. Zgovorna mačka je neusahljivi vir zabave (čeprav včasih zna biti vztrajno mijavkanje tudi nadležno) in hkrati odličen vir za premagovanje samote.
Čeprav so nekatere mačke bolj zgovorne kot druge, pa lahko komuniciranje naučimo prav vsake. Z nagrajevanjem oziroma pozitivno spodbudo lahko mačke urimo na podoben način kot pse. Če bomo ljubljenko nagradili vsakič, ko bo zamijavkala, bo kmalu ugotovila, kako nam lahko pove, kaj bi pravzaprav rada.
Javanka se pohvali s karakternimi potezami siamk. Zato je izredno glasna, klepetava in svojemu lastniku sledi kot senca. Čeprav je njihovo mijavkanje za odtenek bolj nežno kot pri siamkah, pa imajo ravno tako dolg seznam pritoževanja kot njihove sorodnice.
Izredno igriva in željna človeške pozornosti si bo burmanka znala utreti pot v središče pozornosti. Čeprav bo njeno mijavkanje nežno, ga ne boste mogli preslišati. Pripravite se na pravo klepetuljo.
Izredno socialna in aktivna mačka, ki ni primerna za ljudi, ki so veliko časa zdoma. Najbolje se bo počutila z družino, ki jo bo vključila v svoje dnevne aktivnosti in več časa preživela z njo. Ker rada pleza, je priporočljivo, da ji kupite večje mačje drevo. Prav tako se pripravite, da vas bo ob prihodu domov pozdravila že na vratih – kot tudi vse, ki bodo prišli na obisk.
Kratkodlaka orientalka potrebuje veliko človeške pozornosti in bo jasno in glasno izrazila svoje nezadovoljstvo, če se bo počutila zapostavljeno. Priporoča se, da živi skupaj še s kakšnim hišnim ljubljenčkom, a ta mora biti tako aktiven kot ona.
Peterbald je pasma mačk brez dlake. Je izključno notranja mačka, vendar je kljub temu treba paziti na prepih in da je mački tudi pozimi dovolj toplo. Peterbald je rezultat križanja sfinge in kratkodlake orientalke, kasneje pa so dodali še gene siamke in ruske modre mačke. Prav nič nenavadno ne bo, če se bo zaradi svojih sorodnic mačka z vami večkrat zapletla v pogovor.