Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Domovi

Hiša, v kateri so snemali nadaljevanko Jezero

Če spremljate slovensko nadaljevanko Jezero in ste se spraševali o hiši, v kateri živi glavni junak Taras Birsa (ki ga igra Sebastian Cavazza), vam lahko razkrijemo odgovor. Hišo, v kateri so posneli družinske prizore glavnega junaka, smo pred nekaj leti predstavili v reviji Deloindom plus. Zdaj si jo lahko znova ogledate.
Foto: Mateja Jordovič Potočnik
Foto: Mateja Jordovič Potočnik
8. 1. 2020 | 08:02
22. 10. 2024 | 10:04
5:44

Hiša je zasnovana brezčasno, kot kulisa in je zato še vedno lepa in moderna, zlasti pa se v njej vsi dobro počutijo, pravi lastnica in notranja oblikovalka Nena Grmovšek iz podjetja Fiera za celostno oblikovanje ambientov in notranje opreme. Sama v njem ustvarja pod blagovno znamko Interia, njen sin Nik Grmovšek pa je prepoznaven pod blagovno znamko De Zion.

Tudi ekipa, ki je snemala nadaljevanko Jezero, se je v hiši dobro počutila, pripoveduje notranja oblikovalka. Pri njih so preživeli nekaj snemalnih dni. A to ni prvo snemanje, ki se je zgodilo v njihovi hiši, občasno svoj dom posodijo tudi za snemanje oglasnih sporočil.

Brezčasni interier

Ob tem Grmoškova poudarja, da je zelo pomembno, da se domovi oz. interierji oblikujejo premišljeno in brezčasno, saj se potem v njih stanovalci dobro počutijo in nimajo potrebe po prenovi vsakih pet let.


Hišo sta z možem kupila pred 12 leti, ko je bila stara dobrih petintrideset let in popolnoma drugačna, s temnimi opaži po stenah in stropu. A sta v njej kljub temu prepoznala odličen potencial arhitekturne zasnove. Takrat so se temeljito lotili prenove, jo olupili do estrihov in nekatere stvari na novo zasnovali. Izhajali so iz dejstva, da zunanjost ostane nespremenjena, saj gre za lepo opečnato gradnjo z lesenimi okni. »Pomembno se mi je zdelo, da ohranimo lesena okna, ki spadajo k zunanjemu videzu stare hiše,« poudarja sogovornica. Dotrajana lesena okna so nadomestili z novimi prav tako lesenimi, odstranili pa so žaluzije, ki so zakrivale prelep pogled ven.

Danska zasnova hiše

Zasnova hiše je po besedah lastnice danska, to je dolga pritlična hiša. »Arhitekturna zasnova je bila vrhunska, zato je takšna tudi ostala,« pojasnjuje Grmovškova. Strope in stene so oblekli v mavčnokartonske plošče, da so stene lahko popleskali v belo in luči vgradili tam, kjer morajo biti oziroma jih potrebujejo.

V samo razporeditev prostorov skoraj niso posegli, povečali so na primer kopalnico, v kateri je urejena tudi finska savna, uredili še ločeno stranišče in odprli osrednji bivalni prostor. Zlasti pa so koristno uporabili skrite kotičke. In prav to je tisto, kar si je lastnica dolgo želela, tudi zase narediti uporabne stvari, da hiša ni samo lepa, ampak tudi funkcionalna. Takšen primer je omara za čevlje na dolgem hodniku, skrita za belimi vrati, ki se zlijejo s steno. Na drugi strani omare je savna, in tam, kjer je pod lesenim delom savne običajno prazen prostor, je v tem primeru na drugi strani omara za čevlje.

Hrastov parket, belo pohištvo

Za talno oblogo so za vse prostore razen kopalnico, kjer je keramika, izbrali gotov hrastov parket, ki je obdelan le z olji. Sledilo je logično nadaljevanje, to je pohištvo in stene v beli barvi, da je nastal nevtralni koncept. Toplino belemu okvirju daje masivni les na tleh, oknih in nekaterih kosih pohištva. »Ker smo položili masivni hrastov parket, smo potem pazili, da ne bi izbrali preveč različnih vrst lesa,« razloži Grmovškova. Iz masivnega lesa je jedilna miza. Njena pravokotna oblika se ponovi pri vrtni mizi na terasi, ki je tudi v isti liniji. Prav tako je zanimiva kombinacija vrtnih stolov, ki stojijo ob mizi v jedilnici. Takšno prilagajanje namembnosti je v zadnjih letih zelo priljubljeno, saj tudi oblikovalci snujejo pohištvo, primerno za notranjo in zunanjo uporabo. Nekaj kontrasta so dodali z antracitno barvo, ki se pojavlja v različnih prostorih, na steni na koncu hodnika, delovnem pultu iz naravnega kamna v kuhinji, omarici v jedilnici, delovni mizi, na keramiki v kopalnici in stranišču.

Razkošje razgleda

Hišo delajo posebno tudi detajli, kot so visoki stropi in višja vrata kot običajno, drsna steklena vrata na vhodu, na katerih je enak motiv trave kot zunaj, kamin, s katerim se dodatno ogrevajo in ustvarja prijeten ambient v mrzlih zimskih dneh. Kakor pravi sogovornica, se ji je s to hišo izpolnila želja, saj jo je oblikovala po svojih meri in potrebah svoje družine. Razmišlja, da je imeti hišo v enem nadstropju pravo razkošje, in če se bodo kdaj preselili, bo to najbolj pogrešala. Zagotovo pa tudi prijetno okolico hiše, naravo, ki jo obdaja in jo občudujejo skozi steklene površine ali ko se bivanje preseli na teraso. Pogled skozi velike steklene površine je kot čudovita slika. Najlepše je na prehodu pomladi v poletje, ko je vse zeleno, cvetoče, pod hišo pa žubori potok.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine