Šestnajsta izvedba festivala oblikovanja v Londonu letos ponuja še pestrejše dogajanje, saj se odvija v kar na enajstih predelih britanske prestolnice, ki poleg strokovne javnosti vedno znova privabi številne ljubitelje lepega. Ti si tokrat lahko ogledajo več kot 400 različnih projektov, dogodkov in razstav. Preteklo leto so zabeležili rekordno število obiskovalcev, ogledalo si ga je kar 450 tisoč ljubiteljev oblikovanja iz 75 držav.
Betonski vrt na ogled na 100% Design
V okviru festivala oblikovanja poteka tudi sejem 100% Design, ki se odvija v razstavnem in konferenčnem centru Olympia iz leta 1886. Tu razstavlja slovenska oblikovalka Tina Rugelj, ki oblikuje izdelke iz vlaknocementa pod blagovno znamko Concrete garden (Betonski vrt). V Londonu je na ogled postavila celotno kolekcijo, ki jo je do zdaj oblikovala, s poudarkom na svetilih, ki pa so še prototipi. Na 100% Design se predstavlja prvič. Kot pravi, tovrstne predstavitve na sejmih v tujini prinesejo dobre objave in posledično povpraševanje po izdelkih. "Moj cilj tokrat je pridobiti kontakte za prodajo v Londonu in kontakt, ki bi ga zanimala proizvodnja in trženje svetil. Ta so trenutno v dveh dimenzijah: ena je zelo velika s premerom 120 cm, druga s premerom 50 cm, primerna pa za osvetlitev jedilne mize," pojasnjuje oblikovalka Tina Rugelj.
Na sejmu 100% Design si obiskovalci lahko ogledajo tudi domove, ki sta jih zasnovala slovensko podjetje Riko in slavni oblikovalec Philippe Starck. Sodelujejo pa na delu sejma z imenom 100% Build, ki so ga letos prvič uvedli, namenjen je gradbenim in arhitekturnim projektom.
Slovenska zadruga 300 lesenih medvedov
"Zadrugo 300 lesenih medvedov smo slovenski oblikovalci lesenih izdelkov ustanovili z namenom, da si medsebojno pomagamo z izkušnjami pri delu z lesom in pri gradnji zavedanja o lepoti lesenih izdelkov pri slovenskih kupcih ter pri prodoru izdelkov iz slovenskega lesa v tujino," pravijo ustvarjalci iz zadruge 300 wooden bears, ki prvič sodelujejo na londonskem sejmu in kot še dodajajo, je bil včeraj kreativni kaos dneva, ko se je sejem postavljal, z vrvežem oblikovalcev in njihovih pomočnikov, dostavo škatel in zabojev, zabijanjem žebljev in pleskanjem sten.
"Po tem, kar smo lahko videli že včeraj, bo sejem ponudil številne izjemne oblikovalske rešitve: od izdelkov, ki navdušujejo s svojo rokodelsko popolnostjo, do takšnih, ki navdihujejo s svojo igrivostjo, ter takšnih, ki z razmislekom, ki stoji v njihovem ozadju, mejijo ali kar so umetniške inštalacije," še pravijo slovenski oblikovalci. Za predstavitev na sejmu so se odločili zato, ker je to "poleg prisotnosti na družabnih omrežjih, s katerimi je vedno laže doseči ljudi po vsem svetu, zelo pomembna pot za predstavitev tuji poslovni in tudi širši javnosti".
"Kot prvi sejem, na katerem bomo nastopili skupaj, smo zaradi živahnosti, kreativnosti predstavljenih izdelkov in velikega dosega, izbrali London Design Fair. Ta v dvorane stare Trumanove pivovarne v londonskem Shoreditchu, ki slovi po umetniškem utripu in ga nekateri označujejo za novo srce Londona, vsako jesen pripelje najboljše oblikovane izdelke z vsega sveta," še pojasnjujejo in hkrati ugotavljajo, da 300 lesenih medvedov ponosno stoji ob boku ostalim razstavljavcem, saj so njihovi izdelki po lepoti in obrtniški popolnosti izvedbe primerljivi z drugimi tam razstavljenimi kosi.