Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Bivanje

Kolumna Mateje Tamše: Skriti strošek nove hiše – filtri

Foto: Mateja Tamše
Foto: Mateja Tamše
Mateja Tamše
1. 12. 2023 | 09:43
23. 11. 2024 | 11:31
5:25

Ko smo se preselili v našo novo zgrajeno hišo, sem si mislila samo – KONČNO! Cela družina je bila presrečna. Seveda smo se selili na boljše, mnogo boljše, kar se kvalitete bivanja tiče. Na dovolj prostora za vsakega družinskega člana, brez stiskanja po malih sobicah, iz navadnega gretja na radiatorje na talno gretje in ogrevanje s toplotno črpalko, o katerem ti po tem, ko vse skupaj nastaviš, sploh ni treba več razmišljati. Iz hiš, ki so bile po kotih mrzle, v hišo, ki je topla čisto vsepovsod. Stroški, ki smo jih pričakovali, so bili dejansko nižji, kot doslej, predvsem zaradi nižjega stroška ogrevanja – talnega gretja in toplotne črpalke v kombinaciji s sončno elektrarno. 

Sedaj smo v montažni hiši že eno leto in kvaliteta bivanja v njej je odlična. Tudi mesečni stroški so nizki – zaradi sončne elektrarne namreč za elektriko (in ogrevanje) plačujemo le omrežnino, ostali stroški pa so fiksni ali pa zelo predvidljivi - na primer voda. 

PREBERITE ŠE: 4 FILTRI, KI JIH MORAMO REDNO MENJATI

Filtri so strošek, ki ga nisem pričakovala in sploh ni zanemarljiv. Pravzaprav me je, ko sem začela preračunavat vse skupaj, vrgel na rit. 

Pojavil pa se je strošek, ki ga nisem pričakovala in sploh ni zanemarljiv. Pravzaprav me je, ko sem začela preračunavat vse skupaj, vrgel na rit. Ta strošek so filtri za sisteme, vgrajene v hiši in razne druge naprave. Računala sem s tem, da bo vsake toliko treba zamenjati filtre v rekuperatorju in filtre za vodo – to so nama praktično povedali že na sestankih za hiši in to je to. No, še zdaleč nismo vedeli končne računice.

Nisem računala na to, da bo svoj filter imel tudi ameriški hladilnik, pa napa, integrirana v kuhalni plošči, ki ima kar štiri oglene filtre. Zadnji, najbolj nepričakovan strošek pa so filtri za vse vlažilce, ki jih imamo v hladnejšem delu leta po hiši, da vzdržujemo kolikor toliko primerno stopnjo vlage v zraku, saj imamo centralni sistem prezračevanja brez entalpije (torej možnosti, da vrača vlago nazaj v prostore) in čim je zunaj hladno in suho, se nam vlažnost v hiši hitro spusti pod 30 %, če vlažilcev nimamo dosledno aktivnih. 

 

 

A gremo skupaj skozi?

  • Filtri za rekuperator – menjava je potrebna na vsake 3 mesece – 35 EUR.
  • Filtri za vodo – menjava je potrebna 1 x na leto – 60 EUR.
  • Ogleni filtri za integrirano napo v indukcijski plošči – menjava je potrebna na pol leta - 92 EUR.
  • Vodni filter za ameriški hladilnik – menjava je potrebna 1 x na leto – 63 EUR.
  • Filtri za vlažilce zraka, ki delujejo na princip kapilarne vlage – menjava je potrebna na 2-3 mesece, vendar so aktualni le 4-5 mesecev na leto – za celo hišo jih porabimo cca. 10 – cena za 10 filtrov – 80 EUR.

V enem letu vse skupaj nanese malo čez 600 evrov – dobrih 50 evrov na mesec, kar ni več zanemarljiv delež, če ga primerjaš z ostalimi stroški takšne nove nizko energijske montažne hiše. In nenazadnje – strošek, ki ga moraš plačati, če želiš kvalitetno uporabljati vse sodobne sisteme, ki jih nova hiša ima.

PREBERITE ŠE: DA, TUDI VLAŽILNIK ZRAKA JE TREBA REDNO ČISTITI

V enem letu nas filtri stanejo malo čez 600 EUR – dobrih 50 EUR na mesec, kar ni več zanemarljiv delež, če ga primerjaš z ostalimi stroški takšne nove nizko energijske montažne hiše.

Nekaterim stroškom se da izogniti vnaprej. Lahko na primer vgradiš rekuperator z entalpijo. Lahko omenim, da se da vgraditi tudi naknadno, za kar se bomo verjetno odločili, ko bo za to čas. Lahko se odločiš za drug hladilnik. Spet je seveda vse odvisno od tega, kako pomemben ti je ledomat in dotok hladne vode – pri nas ga recimo uporabljamo ves čas. Izbereš lahko tudi drugo opcijo nape, pri čemer imaš dodatne stroške z dosledno urejenimi odvodi. V glavnem, če se želiš izogniti delu teh stroškov, se jim zagotovo lahko. To je tudi namen današnjega zapisa – da se lahko tudi na podlagi izkušenj iz prve roke odločite, kaj je vam najbolj pomembno in kaj vam bo v vaši novi hiši najboljše služilo.

 

O AVTORICI
Mateja Tamše je diplomirana pravnica, sicer pa profesionalna fotografinja in mama. V virtualnem svetu jo srečate pod vzdevkom Mami na kvadrat in pol, saj občasno piše tudi svoj blog.

V kolumnah z nami deli izkušnje z gradnjo montažne hiše in selitvijo v nov kraj, kar je za petčlansko družino velika prelomnica.

PREBERITE ŠE: Vrata družinske hiše nam je odprla priljubljena ljubljanska gostinka

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine