Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Da, tudi vlažilnik zraka je treba redno čistiti

Vlažilniki zraka nam še posebej prav pridejo v zimskem času, ko je ozračje v stanovanju zaradi ogrevanja precej suho.
Foto: New Africa/Shutterstock
Foto: New Africa/Shutterstock
23. 10. 2023 | 12:20
22. 10. 2024 | 20:30
2:34

H kakovosti našega življenja veliko pripomore tudi zrak, ki ga vsak dan vdihujemo. Še posebno je pomembno, da je kakovost zraka kakovostna v našem domu, to pa dosegamo z ustreznim prezračevanjem, filtriranjem in vlaženjem zraka. Za vlažnost zraka navadno skrbimo z vlažilniki zraka, v katere poleg vode lahko dodajamo tudi eterična olja in različne dišave.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA: PROJEKT LETOŠNJE ZIME – IZJEMNO SUH ZRAK V HIŠI

Vlažen zrak lahko pomaga pri preprečevanju suhega grla, kašlja, zamašenih nosov in drugih težav z dihalnimi potmi. Zlasti v zimskih mesecih, ko ogrevanje zraka v zaprtih prostorih lahko zrak močno izsuši, vlažilniki zraka pomagajo ohranjati dihalne poti vlažne in tako omogočajo lažje dihanje. Bolj vlažen zrak lahko vpliva tudi na manjšo koncentracijo alergenov v ozračju, kot so prah in pršice. Vlažilnik zraka pomaga celo naši koži, saj preprečuje izsuševanje in razpokanje povrhnjice ter izboljšuje splošno udobje v prostoru.

Redno menjavanje vode in čiščenje

A ker govorimo o posodici, ki ima ves čas opravka z vlago, moramo redno skrbeti za njeno higieno. Vemo namreč, da se bakterije in plesen rade razvijejo ravno v vlažnih prostorih, zato je treba vlažilnike redno čistiti, da ne bi postali ustrezen dom zanje. Pomembno je, da vodo v vlažilniku redno menjavamo, enkrat tedensko pa posodico velja napolniti z mešanico alkoholnega kisa in vode. V raztopino lahko vmešamo tudi kapljice eteričnega olja, kot sta na primer čajevec in limona. 

Vlažilnik nato zaženemo, da deluje nekaj ur. Stanovanje se bo sicer za nekaj časa napolnilo z vonjem po kisu, a naj vas pomirimo, da je kis v resnici odličen nevtralizator vonjav in bo tako prečistil tudi vaše stanovanje. Neprijeten vonj po kisu bo kmalu izginil. 

PREBERITE ŠE: SLOVENEC RAZVIL NAPRAVO, KI OPOZARJA NA KAKOVOST ZRAKA

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine