Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje, in sicer, kdo lahko uporablja služnostno pot. Samo lastniki, ali tudi znanci, prijatelji, sosedi, sorodniki ... Gre za 100 m2 vrta, ki je na moji parceli, vse okrog je moje. Ampak v ta vrt hodijo vsi, prav vsi. Zato še enkrat vprašam, kdo lahko uporablja služnostno pot, da lahko pride na vrt. Lepo prosim za odgovor!
Hvala in lep pozdrav!
Pozdravljeni,
hvala za vprašanje. Iz vprašanja sicer ni jasen pravni položaj vrta, do katerega vodi služnostna pot, se pa bom osredotočila na služnost poti, ki vodi do predmetnega vrta.
Na splošno ločimo dve obliki služnosti, in sicer stvarno služnost in osebno služnost. Razlika je v služnostnem upravičencu. Pri stvarni služnosti je služnost vezana na nepremičnino in so služnostni upravičenci vsakokratni lastniki nepremičnine. Pri osebni služnosti pa je služnost vezana na določeno osebo in zato preneha s smrtjo služnostnega upravičenca.
Stvarno služnost pridobitve služnostne poti se lahko ustanovi na tri načine, in sicer s sklenitvijo pogodbe, ki se overi pri notarju in vpiše v Zemljiško knjigo, na podlagi sodnih in upravnih odločb, predvsem v primeru, ko svoje nepremičnine brez služnosti ne moremo uporabljati, npr. nujna pot ali na podlagi priposestvovanja. Služnost je treba vpisati v Zemljiško knjigo, in sicer na podlagi enega izmed treh načinov.
Služnost poti torej sodi v stvarne služnosti, saj je ustanovljena v korist stvari. Torej lahko lastnik gospodujoče nepremičnine preko služeče nepremičnine hodi oziroma vozi (odvisno od zapisanega dogovora). Gospodujoča nepremičnina je tista, v korist katere je ustanovljena služnost, služeča nepremičnina pa je tista, po kateri takšna pot vodi.
Služnost je natančno opredeljena v Zemljiški knjigi, torej morate v prvem koraku preveriti, za kakšno služnost gre oziroma ali je bila ustanovljena na podlagi dogovora (pogodbe) ali kako drugače. Če je bila služnost pridobljena na podlagi pogodbe (dogovora), je običajno zelo natančno opredeljeno, kdo so služnostni upravičenci in na kakšen način se služnost izvršuje.
Običajno je služnost poti opisana, kot »hodi oziroma vozi«, kar pomeni, da pot lahko uporabljajo vsi, ki imajo kakršnokoli pravico do uporabe gospodujoče nepremičnine, v katero korist je služnost vpisana.
Lep pozdrav!
VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA
Imate vprašanje povezano z nakupom in prodajo nepremičnine, predkupno pravico, zemljiškoknjižnimi postopki, zaznambami v zemljiški knjigi, pravicami in obveznostmi, ki jih imate kot etažni lastnik v večstanovanjski stavbi, najemniškimi razmerji, služnostnimi pravicami na zemljišču, dedovanjem nepremičnin, urejanju odnosov med mejaši in podobnimi problemi?
Vprašanja za pravno svetovalnico nam lahko pošljete po elektronski pošti na naslov deloindom@delo.si, s pripisom Nepremičninska pravna svetovalnica.