Čiščenje otroških plišastih igrač ni enostavno: razmišljati moramo o uporabi neagresivnih pralnih sredstev, kako jih bomo čim prej posušili, da se v njih ne bo začela nabirati plesen, in kako jih bomo zopet spravili v obliko, v kateri so bile preden smo jih dali v stroj.
Ena izmed rešitev, kako igrače očistiti brez pomoči pralnega stroja, je, da jih pogrejemo v mikrovalovni pečici. A pri tem velja previdnost, saj igrače ne smejo vsebovati nobenih kovinskih delov ali folije. Ta način uporabite samo, če ste prepričani, da je igrača narejena iz materialov, ki jih lahko postavite v mikrovalovno pečico.
Varnejši način »čiščenja« mehkih igrač je zamrzovalnik. Pospravite jih v vrečo z zapiranjem in postavite za od 24 do 48 ur v zamrzovalnik. Strokovnjaki za čiščenje pravijo, da lahko igrače pred zamrzovanjem poškropite z vodo. Led boste po končanem postopku odstranili s stresanjem igrač v vrečki.
V zamrzovalnik lahko postavite tudi šale, kape in klobuke, ki jih ne morete prati v pralnem stroju.
Igrače, ki jih lahko peremo v pralnem stroju, potrebujejo čiščenje enkrat na teden (sploh če otrok z njimi spi) ali enkrat na dva tedna. Operite jih na nizki temperaturi in uporabite prašek, primeren za otroke.
V pomivalnem stroju lahko očistimo trde plastične igrače in tiste, ki jih otroci uporabljajo v kadi med kopanjem. Umijte jih enkrat na teden. Vse igrače za dojenčke, ki jih pogosto nosijo v usta, morate umiti vsakič, ko jim padejo na tla – sicer pa enkrat na teden. Namesto agresivnega praška za pomivanje posode bo dovolj že vroča voda. Postavite jih na vrhnji predal v pomivalnem stroju in jih posušite na zraku (sploh če ste jih iz pomivalnega stroja vzeli še vlažne).
Z mokro krpo, ki ste jo pomočili v mešanico vode in milnice obrišite igračo. Nato jo z vlažno krpo, ki ste jo pomočili v čisto vodo, dobro obrišite. Igračo na zraku posušite in nato še dobro posesajte.