Pripravljeni na požar

18. 11. 2022 | Besedilo: P. M.

požar, gasilni aparat, dimni alarm, dim, ogenj

Temperature so vse nižje, zimski čas se približuje, zato je že treba ogrevati notranje prostore. Kadar pa je govora o ogrevanju, ne smemo mimo varnosti. Da bi zaščitili dom in tudi naše bližnje, moramo upoštevati vsaj nekaj osnovnih varnostnih ukrepov, s pomočjo katerih se bomo ubranili in pravočasno zatrli moč ognjenih zubljev.

Priskrbite si dimne alarme

V svoj dom namestite dimne alarme, in sicer v vsako nadstropje svojega doma, tudi v klet. Kam naprave namestiti, je ključnega pomena. Pritrdite jih na strop, stran od kotov, ventilatorjev in prezračevalnikov, nato pa jih še nujno testirajte ter preverite, da delujejo brezhibno. To storite večkrat med letom, ne le na začetku, po montaži. Če delujejo na baterijo, le-te zamenjajte vsaj na vsakega pol leta.


PREBERITE ŠE: Dimnikarji: Na račun dražjih energentov več ogrevanja na drva in več požarov


Gasilni aparat na dosegu roke

Svoj dom opremite z napravami za gašenje požara ter bodite pripravljeni, če pride do vžiga. Doma je smiselno imeti naprave za gašenje različnih vrst požarov. Obstajajo gasilni aparati na prah, ki so najbolj univerzalni, saj se lahko z njihovo pomočjo spopademo s požari, ki jih povzročajo trde, tekoče in plinaste snovi (papir, bencin, olja, razredčila in električne naprave pod napetostjo). Obstajajo tudi gasilni aparati na ogljikov dioksid (ki z dovajanjem ohlajenega CO2 »dušijo« plamen in hladijo neposredno okolico požara), gasilni aparati na peno, ki se najbolje obnesejo pri gašenju gorljivih tekočin, ter gasilni aparati na vodo, ki gasijo trde gorljive snovi. Pri slednjih je treba biti zelo pozoren, saj lahko pri gašenju električnih napeljav celo smrtno poškodujejo uporabnika.

!!galerija!!


PREBERITE ŠE: Med prazniki poskrbimo za požarno varnost


Naučite se upravljati z gasilnim aparatom

Če imate doma napravo za gašenje požarov, to ni dovolj. Znati je treba z njo tudi upravljati oziroma jo uporabljati. Na vsakem gasilnem aparatu so proizvajalčeva navodila za uporabo, ki jih je smiselno pregledati in prebrati še preden se zgodi nesreča in nas zagrabi panika. Ker se v domovih najpogosteje znajde gasilnik na prah, ki ga uporabimo tako, da najprej sprostimo gumijasto cev, izvlečemo varovalko, pritisnemo ročaj sprožilnega mehanizma in pritisnemo na vzvod ročnika. Curek praška nato usmerimo proti ognju. Novejši gasilniki so običajno že takoj po odstranitvi varovalke in stisku ročice pripravljeni na aktivacijo. Po uporabi gasilni aparat ponovno napolnite, vsako leto pa je tudi priporočljivo, da ga pregleda serviser.

Z varnostnim načrtom seznanite vso družino

O požarni varnosti se pogovorite z vsemi člani družine, tudi z otroki. Pokažite jim, kako deluje gasilni aparat, na kaj naj bodo pozorni, da do požara sploh ne pride, prav tako pa za vsak primer pripravite načrt za požarni izhod - določite več izhodov iz vsake sobe oz. se pogovorite, kakšna naj bo pot za izhod v sili. S tem boste poskrbeli, da boste vsi ob morebitni požarni situaciji ohranili bolj trezno glavo ter hitreje odreagirali in s tem rešili ne le svoje imetje, ampak tudi življenja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE