Pri prazničnem okraševanju doma uporabljamo tudi predmete, ki se v bližini ognja ali vira toplote (sveče, kamina) lahko hitro vnamejo. Nekateri na kamin obesijo praznične nogavice, lesene in plastične okraske. Da se ne bi zgodila tragedija, je nujno, da so pri tem posebej previdni in poskrbijo za požarno varnost.
Pri načrtovanju okrasitve doma naj bo varnost vedno na prvem mestu. Novoletno drevo vedno okrasimo z lučkami, ki se ne pregrevajo in niso poškodovane. Pozorni bodimo tudi na hkratno uporabo električnih lučk in podstavka za novoletno jelko, v katerega nalijemo vodo. Naravna jelka mora biti v vodi, saj se suhe vejice ali iglice lahko hitro vnamejo.
Ko postavljamo darila ob novoletno drevo, pazimo, da so odmaknjena od virov toplote in ognja. Ovojni papir in plastično embalažo po odprtju daril čim prej pospravimo ali pa jo čim bolj odmaknimo od virov ognja in toplote.
Sveče naj nikoli ne gorijo brez nadzora. Ko zapuščamo dom, vedno ugasnimo sveče in lučke. Električnih lučk in sveč ne postavimo v bližino otrok ali živali. Gorečih sveč ne nosimo po stanovanju, za ugašanje pa je bolj kot pihanje priporočljiva uporaba zvončka za gašenje. Ker sveče običajno prižigamo z vžigalniki ali vžigalicami, te vedno pospravimo, da niso dosegljive otrokom.
Med pripravljanjem praznične pojedine bodimo v bližini kuhinje. Vsa opravila, ki jih moramo še narediti, lahko počakajo. Hrana se na štedilniku lahko zažge, olje pregreje in zagori, na plinskem štedilniku pa lahko ugasne ogenj, a nam v prostor še vedno uhaja plin. Goreče olje v posodi pokrijmo s pokrovko in ugasnimo štedilnik. Če zagori v mikrovalovni pečici, jo izklopimo in je ne odpiramo.
Pri uporabi pirotehničnih sredstev najprej preberimo navodila za uporabo in varnostna opozorila. Sredstva uporabljajmo samo v skladu z opozorili. Usmerimo jih stran od drugih ljudi in objektov, izogibamo se bližini vnetljivih snovi, za gašenje pa imejmo pripravljeno vodo. Ognjemeta, ki se ne sproži v celoti, ne prižigajmo ponovno. Ostanke namočimo v vodo in šele nato zavrzimo.