
Ko zadiši pomlad, jo želimo v vsej svoji veličini spustiti tudi v svoj dom. Vendar pa je včasih resnica precej drugačna od pričakovanj, saj ravno v tem času marsikdo opazi, da se iz pralnega stroja pogosteje vije neprijeten vonj. Čeprav se morda zdi, da to nima nobene zveze z letnim časom, obstajajo povsem logični razlogi, zakaj ravno spomladi pralni stroj pogosto zasmrdi.
Pomlad prinaša toplejše dni in več vlažnosti v zraku, kar ustvarja idealne pogoje za razvoj plesni in bakterij v notranjosti stroja, zlasti v tesnilih, predalih za detergent in ceveh. V tem času tudi peremo več (menjave garderobe, zračenje tekstila, sezonska čiščenja), kar pomeni, da je stroj pogosteje moker in topel.
Da bi prihranili energijo in ohranili svoja oblačila, večina gospodinjstev danes pere na nizkih temperaturah (30–40 °C). Problem pranja pri nizkih temperaturah je, da te ne uničijo bakterij, temveč jih ohranjajo, kar pomeni, da se sčasoma v stroju naberejo ostanki detergentov, mehčalcev, odmrle kože in umazanije, ki začnejo razpadati – in prav to povzroča značilen zatohli vonj.
Spomladi več časa preživimo zunaj, kar pomeni, da na oblačila in brisače prinesemo več cvetnega prahu, zemlje, potu in drugih organskih snovi, ki se ujamejo v tkanine – in posledično tudi v stroj. Če teh ostankov ne odstranimo učinkovito, se kopičijo in povzročajo vonjave.
Enkrat na mesec zaženimo pranje na najvišji temperaturi (90–95 °C), po možnosti z malo kisa ali posebnim čistilom za pralne stroje. To bo uničilo bakterije in razgradilo maščobne ter organske ostanke.
Predal za prašek in mehčalec pogosto ostane zanemarjen, a prav tam se nabere ogromno sluzi, plesni in ostankov. Odstranimo ga (večina se ga da potegniti ven), temeljito operemo pod vročo vodo, po potrebi z malo kisa in zobno ščetko, ga posušimo in nato damo nazaj.
Guma okoli vrat (pri pralnih strojih s sprednjim polnjenjem) je pogosto pravi gojiščni laboratorij. Odprite rob tesnila in poglejte, ali se tam skrivajo lasje, umazanija, črna plesen. Ta predel pralnega stroja boste učinkovito očistili z raztopino sode bikarbone in kisa ali z razkužilom.
Filter običajno najdemo spodaj, za majhnimi vratci. Tam se ujamejo lasje, kovanci, vlakna in drugo. Odvijemo ga (pozor: pripravite brisačo!), očistimo in znova pritrdimo.
Po vsakem pranju pustimo vrata stroja odprta, da se boben posuši. Enako velja za predal za detergent. Vlaga je glavni razlog za razvoj plesni, suhost pa njen največji sovražnik.
Smrad iz stroja se prenese tudi na oblačila, zato je redno čiščenje ključnega pomena. Pomlad je pravi čas, da osvežimo dom – in tudi naš zvesti pralni pomočnik si zasluži nekaj nege. Z nekaj preprostimi koraki bomo zagotovili, da bo stroj ne le učinkoviteje pral, ampak da bodo tudi oblačila dišala tako kot si želimo: sveže, čisto in brez neprijetnih presenečenj.