Pranje perila se včasih zdi kot večno in neizogibno gospodinjsko opravilo brez konca in kraja. Ker včasih med tednom zanj zmanjka časa, se ga pogosto lotimo ob koncih tedna. Sploh, če smo prosti čas sobote in nedelje preživeli v bližini dima.
Pikniki, kjer je v središču pozornosti žar, taborni ogenj ali pa cigaretni dim. Vonj po dimu se izjemno rad zažre v oblačila in treba jih je oprati nemudoma, saj ne želimo, da bi se neprijeten smrad razlezel po stanovanju. Prav tako bo hitro in pravilno ukrepanje preprečilo, da bi vonj ostal zažrt v tkaninah. Ob dlje trajajoči izpostavljenosti dimu je vonj lahko tako intenziven, da se ga je težko znebiti celo z običajnim pranjem v pralnem stroju. Zato danes razkrivamo nekaj trikov, kako se ga rešiti.
Včasih bo dovolj že, če oblačila nemudoma po izpostavljenosti prezračimo. Obesimo jih na vrv na prostem in se poslužimo energije vetra, ki so jo gospodinje s pridom izkoriščale že nekoč. Pazimo, da so oblačila raztegnjena čim bolj na široko, da bo sapica čim bolj učinkovito prezračila njihovo tkanino. Po nekaj urah visenja pa jih seveda operemo v pralnem stroju pri čim bolj visoki temperaturi, če material, iz katerega so narejena, to dopušča.
Če obešanje na zraku v trenutku ni mogoče, pa lahko posežemo po sodi bikarboni. Njeni kristali namreč nase nadvse učinkovito vežejo neprijetne vonjave, zato pred pranjem v pralnem stroju v boben dodamo pol lončka tega vsestranskega naravnega sredstva.
V boju proti neprijetnim vonjavam pa je nadvse učinkovit tudi beli kis. Čeprav ima sam precej neprijeten vonj, bo smrad, ki ga je povzročil dim, v kombinaciji s pralnim praškom uspešno nevtraliziral. Prav tako bodo oblačila iz stroja zaradi kisa prišla mehkejša, saj je kis uspešen tudi pri odstranjevanju vodnega kamna in drugih nečistoč. Na ta način bomo združili dve prednosti v eni potezi.