Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Bivanje

Tako je v olimpijski vasi v Tokiu, kjer bivajo športniki

Foto: ©Tokyo 2020
Foto: ©Tokyo 2020
A. Z./ STA
27. 7. 2021 | 16:45
22. 10. 2024 | 14:54
3:45

Pomemben del vsakih olimpijskih iger je tudi olimpijska vas, v kateri bivajo športniki z vsega sveta. Zaradi covidnih razmer so druženja med njimi letos omejena, vas v Tokiu, kjer biva 11 tisoč športnikov, bodo pozneje, naselili lokalni prebivalci.

Stanovanjski kompleks v japonski prestolnici je bil zgrajen na izsušeni zemlji. V 23 stavbah lahko biva okoli 12 tisoč ljudi. Del kompleksa so tudi trgovine, park in šola, stavbe pa bodo po koncu iger preuredili v stanovanja.

Tako postelje, narejene iz lepenke, kot tudi vzmetnice bodo po koncu iger reciklirali.
Foto: ©Tokyo 2020
Tako postelje, narejene iz lepenke, kot tudi vzmetnice bodo po koncu iger reciklirali. Foto: ©Tokyo 2020

Da so igre kar se da prijazne okolju, je 18 tisoč postelj narejenih iz lepenke in z vzmetnicami, ki jih bodo po koncu iger reciklirali. Po zagotovilih japonskega proizvajalca vzmetnic Airwave, ki je dobavil ležišča, imajo te nosilnost 200 kilogramov.

Leseno nakupovalno središče iz sposojenega lesa

V olimpijski vasi, ki leži na jugovzhodnem delu Tokia ob tokijskem zalivu, je tudi nakupovalno središče, kjer je mogoče najti bankomat, čistilnico, pošto, banko in kurirsko službo. To je izdelano iz lesa, meri pa 5300 kvadratnih metrov. Nastalo je po načrtih tokijskega arhitekturnega biroja Nikke Sekkei.


Leseno nakupovalno središče sledi temi Tokio 2020, ki za gradnjo uporablja les. Tako so tudi deli nacionalnega stadiona zgrajeni iz lesa. Nakupovalno središče je stalo 2,4 milijarde jenov (24 milijonov evrov) in je narejeno iz 40 tisoč kosov lesa cipres, cedre in macesna, ki ga je podarilo 63 japonskih območij.

Na vsakem podarjenem kosu lesa je napisano ime območja, s katerega je prišel les. Po koncu olimpijskih iger bodo nakupovalno središče razstavili in kose lesa vrnili mestom, da ga bodo lahko ponovno uporabila za svoje projekte, na primer za klopi na javnih prostorih ali dele šolskih stavb.

Organizatorji so sprva načrtovali, da se bodo prebivalci olimpijske vasi prehranjevali v ogromni hali, kjer bi lahko naenkrat sedelo več kot 4000 ljudi, zdaj pa so to številko znižali na 3000. Poleg tega so zaradi ukrepov za preprečevanje okužb športnike prosili, da vsak je posebej, da ohranjajo socialno distanco in da za seboj pobrišejo mize. Za obrok bodo imeli na voljo le po 30 minut.

Na jedilniku bodo vsak dan japonske specialitete iz različnih regij, le hrana iz regije Tohoku bo na jedilniku vsak dan, saj želijo dvigniti osveščanje o okrevanju regije, ki so jo leta 2011 močno prizadeli potres, cunami in jedrska katastrofa.

Olimpijska pravila prepovedujejo petje in pogovarjanje med dogodki ter določajo, da mojo športniki ves čas nositi zaščitno masko, izjema je, ko so zunaj, ko spijo ali se prehranjujejo. Tako morajo masko nositi tudi v telovadnici v olimpijski vasi, ki lahko sprejme do 500 športnikov. Zaradi varnosti so nekatere vadbene naprave tudi ločene s pregradami.

Naknadno pa so v stavbah pripravili tudi posebne izolacijske sobe, namenjene športnikom, ki so imeli pozitiven rezultat koronskega testa.

PREBERITE ŠE: Varčna družinska hiša po japonsko


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine