Lahka lesena gradnja in zračno oblikovani interier sta sicer značilnost tradicionalnega japonskega stavbarstva, a na podeželju in v predmestjih te dežele videvamo mnoge novejše stanovanjske hiše z armiranobetonsko konstrukcijo, ki se po načinu gradnje ne razlikujejo od tistih v urbanih središčih, četudi jih obdajata narava in spokojno okolje.
Mlad par pa si je v severnem predmestju mesta Minoh v prefekturi Osaka želel preprosto, poceni in potresno varno hišo, ki bi jima z vizualno odprtostjo omogočila uživanje v okoliški pokrajini.
Projekt pritlične hiše z dobrimi 80 kvadratnimi metri stanovanjske površine je delo arhitekturnega biroja Yasuyukija Kitamura, ki je zanj prejel prestižno nagrado v razredu nizkocenovnega oblikovanja.
Gre za preprosto pritlično hišo, katere prostori se odpirajo do slemena položne dvokapne strehe z dolgim napuščem. Ker je bil gradbeni proračun zelo omejen, se je projektant odločil za lahko leseno okvirno konstrukcijo z nizanjem obodnih lesenih stebrov premera 105 mm, pritrjenih s kovinskimi spojnimi elementi.
Preprosta simetrična konstrukcija, lahka streha s špirovci z zoženimi konci in vitki leseni stebri, ki podpirajo sleme strehe, zagotavljajo visoko potresno varnost, kljub temu da predstavljajo pretežni del vzdolžnih stranic hiše velike zastekljene površine in da je transparentna tudi več kot petina strehe. Izolativne lastnosti stavbnega ovoja (tal, zunanjih sten in strehe) so tako kakovostne, da je hiša energetsko varčna.
Nekoliko eterični značaj dajejo hiši prav velike transparentne površine, ki brišejo občutek razmejenosti med notranjostjo in zunanjostjo ter omogočajo občutek povezanosti z naravnim okoljem, drevesnimi krošnjami in nebom.
Tloris pod dvokapno streho je razporejen tako, da so v vogale pravokotnika umeščeni bivalni prostori, ki imajo bolj značaj »gnezd«, največji, sredinski del, skozi katerega se zaradi transparentnosti od zunaj vidi skozi hišo, pa predstavlja osrednji bivalni prostor s kuhinjo, jedilnico in dnevnopočivalnim kotičkom. V tem delu sta arhitekturni poudarek dva vitka stebra, ki podpirata sleme, vizualno razdelita jedilnico od počivalnega dela in vnašata v prostor občutek miru, saj sta kot tenki drevesi v gozdu.
Prvo in drugo vogalno gnezdo predstavljata spalnici, tretji vogal je namenjen veliki kopalnici, ob steno, ki jo loči od osrednjega prostora, pa je umeščen kuhinjski niz z inštalacijami. Četrti vogal je namenjen vhodu v hišo in veliki garderobni sobi.
Barvno paleto v hiši predstavljajo bela, svetel les, komaj zaznavno siva tla in nekaj zemeljsko rjavih in antracitnih poudarkov. Pohištvena oprema je lahka, pri vgradnih delih prevladujejo vezana plošča in bele ličnice.