Namen projekta je pokazati, da lahko rabo energije v gospodinjstvih učinkovito zmanjšamo tudi brez ukrepov energijske sanacije, kot sta toplotna izolacija fasade in vgradnja novega stavbnega pohištva.
Da je mogoče z nekaterimi preprostimi ukrepi, ki nič ne stanejo in temeljijo zgolj na spremembi bivalnih navad, rabo energije občutno zmanjšati, so dokazali sodelujoči v prvi sezoni, ki jo je uspešno končalo 51 slovenskih gospodinjstev, povezanih v osem ekip oziroma sosesk. Največji, več kot 20-odstotni prihranek je dosegla soseska SPL iz Ljubljane, medtem ko so v enem izmed sodelujočih gospodinjstev rabo energije zmanjšali kar za 40 odstotkov.
Mislite, da jih lahko premagate? Sestavite svojo sosesko, v kateri je lahko od pet do dvanajst gospodinjstev. Ni nujno, da ste sosedje, pomembno je, da imate možnost spremljati rabo energije, predvsem pa, da ste pripravljeni sprejeti izziv, da boste v treh mesecih zmanjšali rabo energije v vašem gospodinjstvu za najmanj devet odstotkov.
Tekma se bo sicer začela šele 1. decembra (in končala 31. marca prihodnje leto), prijaviti pa se je treba do 1. novembra. To lahko storite na spletni strani www.energyneighbourhoods.eu, kjer najdete tudi več informacij o projektu in kopico uporabnih nasvetov, kako omejiti rabo energije v gospodinjstvu. Kakor pravi Miha Mirtič z GI ZRMK, je sedem sosesk iz pretekle tekmovalne sezone že potrdilo sodelovanje v novi. Pridružila se jim bo tudi soseska Deloindom.
Vidimo se torej na prvem skupnem srečanju novembra. O točnem datumu in kraju srečanja nas bo pravočasno obvestil organizator, ki nas bo opremil tudi z vsemi potrebnimi informacijami in nasveti za nadaljnje sodelovanje. GI ZRMK je letos v sodelovanju z društvom Planet Zemlja začel tudi nacionalni projekt Energetsko učinkovite soseske Junior. Po besedah Mihe Mirtiča gre za projekt ozaveščanja otrok v osnovnih in srednjih šolah o prednostih in pomenu učinkovitega ravnanja z energijo, v okviru katerega bodo otroci spoznavali strukturo rabe energije in uporabo obnovljivih virov energije.