Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Energija in okolje

Najboljša javna stranišča v Kopru in na bencinskem servisu Petrol Starine

Najbolje urejena javna stranišča so v Kopru, je ugotovilo Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen, ki vsako leto podeli naziv Naj javno strnišče. Naziv najbolje urejene toalete na bencinskem servisu si je prislužil Petrolov servis Starine. Člani komisije so pregledali 80 javnih stranišč v občinah in 55 na bencinskih servisih ob avtocestah.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
K. Ž./STA
19. 11. 2018 | 15:35
22. 10. 2024 | 04:59
3:04

Člani komisije so med letom prevozili 5192 kilometrov in si ogledali 137 lokacij stranišč po vsej Sloveniji. Ocenjevali so dostopnost, urejenost, označenost dostopa, število sanitarij, sanitarije za invalide, opremo in higienski material.

Straniščno metlico za najslabše urejena javna stranišča je prejela Izola. Med ocenjenimi bencinskimi servisi pa ima najslabše urejena stranišča bencinski servis OMV Fernetiči v smeri meje z Italijo.

Predsednica ocenjevalne komisije akcije Naj javno stranišče Petra Leskovšek Lasetzky po desetih letih ocenjevanja opaža, da se je odziv občin izboljšal. "Še vedno smo zaskrbljeni nad podatkom, da kar 41 občin od 80 ocenjenih občin nima javnih stranišč, po drugi strani pa nas veseli, da se tiste občine, ki jih imajo, zavedajo njihovega pomena in skrbijo, da so urejena," je dodala.

Koordinatorka akcije Naj javno stranišče Danica Koren je izpostavila, da so na bencinskih servisih najbolj čista stranišča tam, kjer je ves čas prisotna čistilka. Korenova pa problematizira plačljivost toalet. "Menimo, da ta način zelo oteži dostop do stranišča, zato smo vsa ta stranišča pri kriteriju plačljivost/neplačljivost ocenili z oceno 1," je pojasnila.

Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen ima več kot 1550 članov. Pomagajo ljudem s Crohnovo boleznijo in ulceroznitnim kolitisom. Gre za imunsko pogojene bolezni, ki povzroča vnetje črevesa ali celotne prebavne cevi. Najpogosteje se pojavi med 15. in 35. letom. V Slovenji se s to boleznijo sooča okoli 7000 ljudi.

Najpogostejše težave, ki spremljajo bolnike, so odvajanje mehkejšega in vodenega blata, bolečine v trebuhu, krči in nujni, pogosti in hitri pozivi na blato. V času zagona bolezni morajo bolniki na stranišče tudi do 30-krat na dan in zato potrebujejo stalen ter hiter dostop do stranišč.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine