Plavajoči koš za smeti dnevno zbere 1,5 kilograma odpadkov

Plavajoči koš za smeti zbira odpadke s površja in filtrira morsko vodo. Predstavlja dobro rešitev za marine, jahtne klube in pristanišča.

Cilj ekipe, ki je oblikovala in oživila plavajoči koš za smeti (ali Seabin z originalnim poimenovanjem), je, da pomaga zgraditi svet, kjer tovrstnih košev za smeti ne bomo več potrebovali. Njihov cilj je morda v nasprotju s prepričanjem o »vse večji prodaji«, a konec koncev odpadki (predvsem plastika) v morjih in oceanih nimajo kaj iskati.

Vodni koš za smeti je narejen kot plovec, ki ima v sredini luknjo. Vanjo s črpalko črpajo vodo in z njo smeti, ki plavajo na površju ali tik pod njim. Koš Seabin ulovi vse od plavajočih odpadkov, mikroplastike do 2 mm velikosti ter mikrovlaken, ki jih ujame poseben filter. Zajame tudi kontaminiran organski material, kot je listje (v primeru, da drevje škropijo s kemikalijami), alge ipd. Koši so opremljeni s posebnimi blazinicami za vpijanje olja, ki odstranjujejo še madeže razlitega goriva, motornega olja in detergentov. Črpalka v košu za delovanje lahko izkorišča sončno in vetrno energijo ter energijo, pridobljeno iz valovanja vode.

Njihov prispevek k čistejšemu morju se začne v marinah, pristaniščih in jahtnih klubih, saj so tam zaščiteni pred visokim valovanjem in neurji, hkrati pa nameščeni v okolju, kjer je odpadkov največ. Glavni namen plavajočih košev je prispevati k zmanjšanju količine plastike (oziroma plastične embalaže), ki pristane v morjih.

Iz ljubezni do morja sta na idejo o vodnem košu prišla Avstralca Pete Ceglinski in Andrew Turton, ki se sicer ukvarjata z gradnjo čolnov, jadrnic in jaht. Projekt Seabin je nato zaživel leta 2014, ko je Pete postavil proizvodnjo košev na Palmi de Mallorci v Španiji. Za izdelek je projekt že prejel nagrade za trajnost, inovacije, dizajn na področju okolja in za pozitiven vpliv na družbo.

 Smeti v morjih trenutno zbira 860 vodnih košev v več kot 50 državah po svetu. V začetku letošnjega leta so enega namestili tudi v našo bližino – natančneje v reško pristanišče. Tam vsak dan zbere 1,5 kilograma odpadkov.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE