Solarne in elektronske sveče do okolja prijaznejše od običajnih

V Sloveniji na leto porabimo več kot 20 milijonov nagrobnih sveč in če jih ne recikliramo, ustvarimo 4500 ton odpadkov. Glede na to, da je mogoče reciklirati več kot dve tretjini njihovih sestavnih delov, je rešitev, kako zmanjšati količino odpadkov iz tega naslova, na dlani. Podobno velja za elektronske in solarne sveče, ki so poleg tega najbolj ekološka izbira tudi zaradi dolge življenjske dobe.

Čeprav smo Slovenci še vedno bolj naklonjeni klasičnim parafinskim svečam, v zadnjem času vse pogosteje segamo po elektronskih in solarnih, kar gre v prvi vrsti pripisati večji ekološki ozaveščenosti, ne gre pa zanemariti niti cenovnega vidika. Elektronske in solarne sveče so resda dražje od običajnih, a gorijo veliko dlje – prve po 60, 75, 90 in 300 dni, druge tudi do 1000 dni oziroma tri leta, medtem ko klasične gorijo največ pet dni.

Z uporabo elektronskih sveč v ozračje ne spuščamo dima in saj ter proizvedemo veliko manj odpadkov, še zlasti, ker lahko pri nekaterih modelih baterijo zamenjamo in izdelek uporabljamo še naprej. Glede na to, da odpadne nagrobne sveče, katerih odstranjevanje lahko povzroči škodljive vplive na okolje, po navedbah na spletni strani družbe Zeos predstavljajo tri odstotke vseh komunalnih odpadkov v Sloveniji, je to pomembna prednost. Ohišje elektronskih sveč je lahko iz PET-plastike, ki ne vsebuje škodljivega klora, ali iz stekla, ki ga je mogoče ponovno uporabiti.

Najbolj ekološka izbira pa so solarne sveče. Gre namreč za rešitev, ki občutno zmanjša kupe odpadnih sveč. V pokrov iz nerjavne pločevine so integrirane solarne celice, ki sončno energijo pretvarjajo v električno, ta pa napaja polnilne baterije. In sončne energije je v teh dneh več kot dovolj. Ob pravilni uporabi in vsaj štirih urah dnevne svetlobe na dan gori tudi do 1000 dni, podnevi in ponoči, v vetru, dežju in celo snegu. »Z uporabo solarnih sveč posledično ustvarjamo zelo malo odpadkov, poleg tega imajo vsi njihovi sestavni deli zelo visoko stopnjo recikliranja,« pravi Tatjana Potokar, direktorica družinskega podjetja Emma iz Lesc, kjer že dve desetletji razvijajo in izdelujejo tako elektronske kot tudi solarne sveče.

Solarna sveča je namreč popolnoma razstavljiva. Reciklirati je mogoče pokrov iz nerjavne pločevine, stekleno ohišje se po končani uporabi zmelje in ponovno uporabi za novo steklovino, prav tako je mogoče reciklirati elektronski modul z LED-diodo v notranjosti sveče in polnilne baterije.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE