14. 11. 2014 | Besedilo: Ba. P.
Sejem Narava – zdravje: podelili nazive in priznanja občinam
14. 11. 2014 | Besedilo: Ba. P.
Na sejmu Narava – zdravje (ta poteka na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, ponudbo pa si je mogoče ogledati vse do nedelje) so podelili nazive in priznanja občinam, ki so sodelovale na letošnjem jubilejnem vseslovenskem natečaju Planetu Zemlja prijazna občina.
Komisija, ki so jo sestavljali strokovnjaki Zavoda za gozdove RS, direktorata za kmetijstvo ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Nacionalnega instituta za javno zdravje, društva za ENO glasbo, zavoda Tovarna trajnostnega turizma GoodPlace, Gospodarskega razstavišča, Okoljsko-raziskovalnega zavoda, Gradbenega instituta ZRMK in društva Planet Zemlja, je že oktobra razglasila občine, ki so si prislužile najvišje ocene in s tem naziv Planetu Zemlja prijazna občina 2014, včeraj zvečer pa so jim na Gospodarskem razstavišču priznanja in nazive tudi slavnostno podelili.
Na letošnji natečaj Planetu Zemlja prijazna občina 2014, ki ga od leta 2010 organizira društvo Planet Zemlja, se je prijavilo 18 občin iz različnih regij. V kategoriji občin z do 3000 prebivalci je zmagala občina Razkrižje, v kategoriji občin s 3000 do 5000 prebivalci je najvišjo oceno dobila občina Poljčane, v kategoriji občin s 5000 do 10.000 prebivalci je komisija najbolje ocenila občino Zreče, v kategoriji občin z več kot 10.000 prebivalci je prvo mesto zasedla občina Žalec, v kategoriji mestnih občin pa Mestna občina Ljubljana.
Kakor pravijo v društvu Planet Zemlja, naštete občine izstopajo s svojim delovanjem na področju varovanja gozdov, lokalne samooskrbe, onesnaževanja s hrupom, trajnostnega turizma, sejemske dejavnosti, ravnanja z odpadki, energetike in okoljskega komuniciranja. Obrazložitve strokovne komisije najdete v spodnjem dokumentu.
Letos so prvič podelili posebno priznanje za zvestobo natečaju, ki ga bosta prejeli občini Krško in Slovenske Konjice – obe namreč na natečaju sodelujeta že od začetka, torej od leta 2010.
Novost letošnjega natečaja je tudi nabor okoljsko-družbenih pobud, ki so se jim sodelujoče občine lahko pridružile in odločile, da jih izvedejo. Neobvezujoče pobude je pripravilo društvo Planet Zemlja in nekatere občine so jih zaznale kot pomemben prispevek pri razvoju kakovosti bivanja občank in občanov. Med drugim bodo tako v občini Žalec izvajali naslednje projekte: Martinov plašč, Občina naravnega blišča, Kilometer nič, Občanova stojnica, Reigriše – Varna igrišča Slovenije in Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec 2014/15. V občini Zreče so »posvojili projekt Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec 2014/15, v občini Razkrižje Občino naravnega blišča in Občanovo stojnico, v občini Ormož Martinov plašč, Občino naravnega blišča, Občanovo stojnico in Terezijin vrt, v občini Bled pa projekt Martinov plašč, Občanova stojnica in Planetu Zemlja prijazna šola/vrtec.