Živa hiša. Deviški materiali. Divji človek. Pozitivna energija. Sožitje. Prišepetovalci. Sliši se zapleteno, ideološko, filozofsko. Po svoje tudi je, a vse skupaj se je začelo iz zelo preprostega vzgiba – ugotoviti, ali še znamo graditi, kot so gradili nekoč, in predvsem, ali znamo tako tudi živeti, pravijo stanovalci v hišah.
Materiali so neobdelani, v hišo in na njo prineseni naravnost iz narave. Deviški materiali, jim pravi Kristijan Zver, ki je imel prste zraven pri gradnji obeh hiš. Pri prvi, ki stoji v Čikečki vasi v Prekmurju, je šele spoznaval in postopoma usvajal bogato znanje prednikov o uporabi naravnih gradiv. Največ se je naučil iz lastnih napak. Teh je bilo na začetku kar nekaj, a jih pri gradnji druge hiše, ki stoji v Šulincih, na skrajnem severovzhodu Slovenije, ni več ponovil. Zanimalo nas je tudi, kako je s sonaravno gradnjo zunaj naših meja, in ugotovili smo, da je ponekod, denimo v Južni Ameriki in na Novi Zelandiji, zelo priljubljena in razširjena. Vendar primerov sonaravne gradnje, ki ima v resnici precej poimenovanj, med drugim tudi eko, bio, organska, trajnostna ..., ni treba iskati tako daleč. Nanjo prisegajo nekateri arhitekti in graditelji v Švici, Franciji, Veliki Britaniji, na Islandiji.
V sonaravno hišo se izjemno lepo poda tudi reciklirano ali doma narejeno pohištvo. Zato smo pobrskali za takšnimi preprostimi kosi, predstavljamo pa še litoželezne peči, ki so poleg zidanih najbolj pogosta ogrevala v takšnih domovih.
Več preberite in si oglejte v novi izdaji revije Deloindom+, ki bo letos izšla desetkrat, vsako drugo sredo v mesecu razen avgusta. Nanjo se lahko naročite, če pokličete na brezplačno številko 080 11 99 ali pišite na elektronski naslov narocnine@delo.si.