
Vlada Republike Slovenije je 5. junija 2025 potrdila predlog novele gradbenega zakona, ki prinaša pomembne spremembe za investitorje, projektante, gradbena podjetja ter lastnike objektov. Med ključnimi novostmi so poenostavljena legalizacija objektov, novi roki za izdajo mnenj, uvedba BIM-modeliranja, spremembe glede začetka gradnje in podaljšanje veljavnosti gradbenih dovoljenj.
Med ključnimi spremembami je uvedba enotnega 30-dnevnega roka za izdajo projektnih pogojev in mnenj vseh pristojnih mnenjedajalcev. Če mnenjedajalec mnenja v tem roku ne izda, se bo po novem štelo, da je dokumentacija skladna z njegovimi predpisi, razen če se organ s tem izrecno ne strinja.
Zdaj veljavni zakon priznava legalnost objektov, zgrajenih pred 31. 12. 1967. Novela pa to mejo premika na 1. januar 1995, če je bil za objekt plačan komunalni prispevek in ni bil izrečen inšpekcijski ukrep odstranitve.
To pomeni, da bo mogoče legalizirati večje število starejših hiš, gospodarskih objektov ali vikendov, kar bo razbremenilo lastnike ter omogočilo njihovo prodajo, prenovo ali vključitev v uradne evidence.
Pomembna novost je tudi sprememba določila, da gradbeno dovoljenje velja od začetka dejanske gradnje, ne več zgolj od prijave začetka del. Tako se odpravi pravna praznina, ki je nastala, ko investitor ni pravočasno prijavil začetka gradnje.
Novela zakona prinaša tudi:
Za nove zahtevne objekte, kjer je investitor zavezanec javnega naročanja, bo obvezna uporaba gradbenega informacijskega modeliranja (BIM). Ta ukrep naj bi zagotovil večjo preglednost, optimizacijo stroškov ter boljše načrtovanje in nadzor projektov.
Ste vedeli?
Uporaba BIM tehnologije lahko zmanjša stroške gradbenih projektov tudi do 20 %, hkrati pa omogoča natančnejše upravljanje zgradb v celotni življenjski dobi.
Predlog novele tudi jasno razmejuje pristojnosti med občinskimi in državnimi inšpektorji – občinski bo preverjal skladnost z občinskimi prostorskimi akti, gradbeni inšpektor pa z državnimi.
Predlog novele bo podrobneje predstavljen danes na novinarski konferenci Ministrstva za naravne vire in prostor. Vzporedno poteka tudi priprava novele zakona o urejanju prostora, ki je še v fazi medresorskega usklajevanja.
Zanimanje javnosti za spremembe je veliko – v pretekli javni razpravi je bilo prejetih skoraj 700 pripomb, ki jih je ministrstvo analiziralo in vključilo v končni predlog.