21. 6. 2024 | Besedilo: STA
Resne težave zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj
21. 6. 2024 | Besedilo: STA
Zaradi stavke na upravnih enotah, zaradi katere je pridobivanje gradbenih dovoljenj še težje, bi nekatera podjetja lahko zašla v resne težave, opozarjajo v gradbenem sektorju. Število izdanih gradbenih dovoljenj naj bi se po nekaterih podatkih zmanjšalo za kar 80 odstotkov.
Postopki pridobivanja gradbenih dovoljenj so v Sloveniji že tako dolgotrajni, letos pa se je položaj zaradi stavke na upravnih enotah še dodatno zaostril. "Če se to ne bo spremenilo, se bodo nekatera podjetja ustavila že septembra, mi pa nekje z začetkom novega leta. Ob tem, da imamo za leto in pol podpisanih pogodb, je to zelo frustrirajoče. Stanje je resno," opozarja Marko Lukić, lastnik in direktor mariborskega podjetja Lumar, ki se že 14 let ukvarja s proizvodnjo montažnih hiš.
Po nekaterih podatkih naj bi se v zadnjih dveh mesecih število izdanih gradbenih dovoljenj zmanjšalo za okoli 80 odstotkov glede na predhodno obdobje. "Govorimo o milijonskih izgubah prihodkov in ogrožanju delovnih mest. Od države oz. pristojnega ministrstva pričakujemo, da bo nastalo situacijo takoj uredilo in bo izdajo gradbenih dovoljenj dodalo na seznam nujnih nalog, ki jih je potrebno izvajati v času stavke," je dodal Lukić.
Položaj v gradbeni panogi se že nekaj časa zaostruje - nekateri celo napovedujejo, da se ob morebitnem zaključku vojne v Ukrajini pričakuje še večji skok cen v gradbeništvu. Poleg čakanja na gradbena dovoljenja se v gradbenem sektorju soočajo še z visoko rastjo cen materialov in storitev, negotovostjo finančnih spodbud Eko sklada in še vedno nedelujočim sistemom zelenega javnega naročanja v Sloveniji. Kritični so tudi do poteka obnove po poplavah, v katero bi po besedah Lukića bilo "treba vključiti ustrezno stroko".