
Strah pred nevihtami je pri psih precej pogost pojav, še posebej neprijeten pa je v času vročinskih valov, ko je lahko ta vremenski pojav izjemno intenziven. Gre za resen vedenjski odziv, ki se pri kužkih lahko sčasoma poslabša, če ga ne obravnavamo. Prizadeti psi lahko kažejo različne znake stresa kot so tresenje, skrivanje, lajanje, cviljenje, pretirano slinjenje, panično tekanje, uničevalno vedenje ali celo nehoteno uriniranje. Pomembno je, da se zavedamo, da gre za pravo čustveno stisko, ne le pasjo muho ali običajen strah ter da se lastniki na to ustrezno odzivamo.
Psi vremenske spremembe zaznajo bistveno prej kot ljudje. Pred nevihto lahko občutijo spremembo zračnega tlaka, zaznajo električno napetost v ozračju, slišijo oddaljeno grmenje ali zaznajo bliskanje. Vse to so lahko sprožilci strahu, ki se pri psih pojavi še preden ljudje posumimo, da se bo vreme poslabšalo.
Po raziskavah Ameriške veterinarske zveze naj bi bili za strah najbolj občutljivi psi s tesnobo, starejši psi ali tisti z genetsko predispozicijo. Nevihte zanje lahko predstavljajo resen stres, saj doživljajo paniko, ki je primerljiva z napadi tesnobe pri ljudeh. Tako kot pri človeški vrsti, tudi pri kužkih blaženje anksioznosti ni enako za vse.
Nekateri psi se med nevihtami pomirijo ob bližini lastnika. V teh primerih ni narobe, če jih objamemo, božamo ali držimo ob sebi, dokler se na to pozitivno odzivajo. Strokovnjaki namreč zavračajo mit, da s tem početjem strah nagrajujemo. Poseben pripomoček, ki telesno bližino oponaša, je tesnilni plašček za pse, ki z nežnim pritiskom zmanjšuje tesnobo in deluje podobno kot objem, ki pomirja človeka. Klinične študije kažejo, da lahko takšni pripomočki pri kužkih znatno zmanjšajo vedenjske simptome.
Za psa, ki se boji neviht, je pomembno, da ima prostor, kjer se počuti varno. To so lahko mirna soba brez oken, kopalnica, hodnik, prostor pod posteljo ali mizo. Najbolje je, da so to prostori brez oken, ki so dobro izolirani. Takšni prostori naj bodo na voljo kadarkoli, ne le med nevihto. Dodatno udobje lahko kužku nudijo tudi mehke blazine, odeje in pasje igrače, s katerimi prostor povežemo z varnostjo. Kužku lahko pomagamo tudi s predvajanjem belega šuma ali mirne glasbe, ki preglasi zvoke nevihte.
Za blažje oblike tesnobe lahko pomagajo tudi naravni pripravki, ki jih lahko kupimo v veterinarskih lekarnah. Navadno vsebujejo baldrijan, kamilico in pasijonko, nekateri veterinarji pa priporočajo tudi CBD kapljice brez THC-ja, čeprav učinkovitost v znanstveni literaturi še ni dokončno potrjena. Pri hujših primerih fobije pa je pogosto potreben posvet z veterinarjem, ki lahko predpiše anksiolitike ali antidepresive.