Finski znanstveniki so anektirali 13.700 lastnikov psov in jih povprašali, kako se njihovi hišni ljubljenčki vedejo, kadar so izpostavljeni pokom in drugim zvočnim stimulacijam. Rezultati so pokazali, da se je 9613 psov balo ognjemetov, 9513 neviht, 6945 novih situacij in 2932 višin in določenih površin.
PREBERITE ŠE: ZAKAJ JE PSE STRAH GLASNIH ZVOKOV?
Mladički, ki so se redno socializirali oziroma družili z drugimi psi, so se manj bali glasnih zvokov. Tudi starejši psi so bili med nevihtami in ognjemeti manj napeti in živčni. Sterilizirani in kastrirani psi so se bolj bali glasnih zvokov kot tudi večje pasme. Med manjšimi in večjimi pasmami je bila razlika pri strahu pred glasnimi zvoki precejšna, medtem ko med manjšimi in srednjimi ter srednjimi in večjimi pasmami bistvene razlike ni bilo.
Finski raziskovalci so ugotovili, da so nekatere pasme bolj nagnjene k strahu pred poki in grmenjem. Med drugim so izpostavili pasme: cairnski terier, valižanski ovčar (pembroke), romanski vodni pes, dolgodlaki škotski ovčar in mešanci.
PREBERITE ŠE: PSE MED POKANJEM POMIRJA TUDI GLASBA
Štiri pasme, ki jih glasni zvoki ne motijo, pa so: labradorec, nemški ovčar, pritlikavi koder in kitajski goli pes.
Raziskovalci so zaključili, da so rezultati pokazali, da druženje z drugimi psi in spodbudno okolje, ki ceni socializacijo in druženje prek različnih aktivnosti, prispeva k boljšemu počutju psa v stresnih situacijah.