Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svetujemo

Trik, kako (pravilno) namenoma skrčimo prevelika oblačila

Gotovo se vam je že zgodilo, da ste oblačila oprali na previsoki temperaturi ali pa jih pomotoma skrčili v sušilnem stroju.
Krčenje oblačil se zgodi zaradi sprememb v vlaknih, ki sestavljajo tkanino. Foto Damian Lugowski/Shutterstock
Krčenje oblačil se zgodi zaradi sprememb v vlaknih, ki sestavljajo tkanino. Foto Damian Lugowski/Shutterstock
E.N.
23. 7. 2025 | 12:05
3:08

Navadno situacije, ko oblačila iz pralnega ali sušilnega stroja pridejo v manjši različici, kot smo jih dali vanj, nismo veseli. Takšni pripetljaji se zgodijo, ko pozabimo preveriti etiketo na oblačilu ali pa katero izmed oblek po nesreči operemo z drugimi materiali. Takrat se nam lahko zdi, da gre vse narobe, oblačila pa je težko vrniti v prvotno stanje. V redkih primerih pa nam krčenje oblačil v stroju lahko pride prav. Kadar smo kupili prevelike kose, na primer. 

Krčenje oblačil seveda ni ravno pogosto gospodinjsko opravilo, prav tako napotki, kako se tega lotiti, niso prav natančni. Zato nam bo koristilo, če poznamo nekaj lastnosti, ki pritičejo določenim materialom. 

Krčenje oblačil se zgodi zaradi sprememb v vlaknih, ki sestavljajo tkanino. Naravna vlakna, kot je na primer bombaž, zelo dobro vpijajo vodo, kar pomeni, da se med pranjem razširijo. Ko jih nato pregrejemo in preveč posušimo, se vlakna skrčijo in zategnejo, kar povzroči zmanjšanje velikosti oblačila.

Po drugi strani pa sintetična vlakna (na primer poliester ali elastan) vode ne vpijajo enako kot naravna, zato je njihovo krčenje bistveno težje ali pa skoraj nemogoče. Tudi kroj, kako je oblačilo sešito, ima vpliv. Pletenine se običajno krčijo precej bolj kot tkane tkanine, saj imajo med vlakni več prostora. Krčenje je tako posledica sprememb v temperaturi, ki vplivajo na skrčenost vlaken.

Pri krčenju moramo biti previdni

Pred krčenjem oblačil pa se je treba zavedati tudi nekaj pasti. Prekomerna vročina lahko poškoduje vlakna, povzroči muckanje, bledenje barv in trajne poškodbe oblačil. Posebno pozorni moramo biti pri volni, saj lahko stik z vodo in toploto povzroči, da se oblačilo tako močno skrči, da postane povsem neuporabno. Prav tako to ni priporočljivo za elastične materiale, saj lahko toplota uniči njihovo sposobnost raztezanja.

Kako torej pravilno skrčiti oblačilo, ki nam je preveliko? Če je iz materialov, ki se ujemajo z zgornjimi nasveti, sledimo naslednjim navodilom. Oblačilo operemo po navodilih na etiketi, vendar morebitno priporočilo nežnega cikla izpustimo. Že voda sama, ne le njena temperatura, namreč povzroča krčenje. Oblačilo nato posušimo v sušilnem stroju, a ne zgolj toliko, da postane suho. Cilj je prekomerno sušenje. S tem se vlakna zategnejo, oblačilo pa ohrani obliko, le da v manjši različici. Standardni programi sušenja običajno ne zadostujejo, zato je bolje uporabiti časovno nastavitev in oblačilo sušiti dlje kot običajno, morda celo več ciklov zapored - dokler nismo zadovoljni z rezultatom krčenja.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine