Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Zelenjavni vrtovi

To je najslabši čas v dnevu za zalivanje vrta

Pravi čas za zalivanje vrtnin na vrtu ni enak idealnemu času za zalivanje trate.
Foto Vh-studio/shutterstock
Foto Vh-studio/shutterstock
E.N.
18. 7. 2025 | 13:23
18. 7. 2025 | 13:23
3:02

Zalivanje je eno izmed izjemno pomembnih vrtnarskih opravil, pri katerem moramo biti natančni in vztrajni. Od ustrezne hidracije vrta je namreč odvisno, kako obilen bo pridelek. Pomembno je, da rastlinam zagotovimo optimalno količino vode, ključen pa je tudi čas v dnevu, ko primemo za vrtno cev ali zalivalko.

Veliko ljudi se zalivanja loteva šele zvečer, ko končajo z drugimi opravili. To se sicer zdi smiselno, saj sonce ni več močno, temperature so bolj znosne, večer na vrtu pa je tudi odličen čas za nas, da se na koncu dneva umirimo. Vendar pa strokovnjaki opozarjajo, da je prav večer najslabši možen čas za zalivanje vrta. Na portalu Marthe Stewart namreč pravijo, da večerno zalivanje pomeni, da bodo rastline celo noč ostale mokre, kar ustvarja idealne pogoje za razvoj bolezni in plesni.

Posebej problematično je, če uporabljamo zalivalke ali cevi, ki vodo razpršijo po listih. Rastline z gostimi, poraščenimi listi in stebli, kot so paradižniki ali bučke, so namreč še posebej dovzetne za glivična obolenja, če jih zvečer namočimo. Voda, ki ostane na listih preko noči, namreč ne more hitro izhlapeti, kar pomeni, da listi ostanejo mokri več ur, kar pospešuje razvoj patogenov.

Tudi popoldan ni pravi čas

Čeprav se zdi, da bi lahko zalivanje tako prestavili na popoldanski čas, ko smo prosti in se vrnemo iz službe, tudi ta čas ni najbolj primeren. Popoldanske temperature so pogosto najvišje v dnevu, sonce pa je še vedno močno, kar pomeni, da voda, ki jo zlijemo na zemljo, hitro izhlapi, še preden prodre do korenin. Vrt pa je v tem času že pod stresom zaradi vročine, zato voda v takšnih razmerah ne doseže svojega učinka. Namesto da bi osvežila rastline, zgolj omili trenutno sušo, ne da bi resnično nahranila rastlinski sistem. 

Idealna rešitev je jutranje zalivanje

Pregovor, da je rana ura zlata ura, tako drži tudi v primeru zalivanja vrta. Strokovnjaki se namreč strinjajo, da je najboljši čas za zalivanje zelenjave zgodaj zjutraj, še preden temperature presežejo 25 stopinj Celzija. Takrat rastline aktivno vsrkavajo vodo in hranila, saj začnejo svoj »delovni dan«. Zalivanje zjutraj omogoča, da voda prodre globoko v tla, listi pa se hitro posušijo, ko sonce začne vzhajati. Tako se zmanjša nevarnost glivičnih bolezni, rastline pa imajo dovolj časa, da preko dneva uporabijo vodo za rast, cvetenje in razvoj plodov. To pripomore k ohranjanju vlage v tleh skozi ves dan in preprečuje toplotni stres, ki ga lahko povzroči opoldanska vročina.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine