
Ko začnejo temperature naraščati, se poveča tudi zanimanje za učinkovite klimatske naprave. A te danes niso več zgolj naprave za hlajenje, ampak so tehnološko napredni sistemi, ki skrbijo za čist in primerno vlažen zrak, zdravje in energijsko učinkovitost doma. Pred novo hladilno sezono smo se pogovarjali z dvema strokovnjakinjama, Katjo Tratnjek iz podjetja Klima Center Tratnjek in Karmen Kompara iz podjetja Vitanest, ki sta predstavili novosti na tem področju ter podali uporabne nasvete za izbiro in vzdrževanje klimatskih naprav.
Moderne klimatske naprave so prave male čudežne škatle. »Če iščete napravo, ki ne samo hladi ali greje, temveč tudi čisti zrak in varčuje z energijo, potem so najnovejše klimatske naprave prava rešitev,« pravi Katja Tratnjek in doda, da se na trgu zdaj vse pogosteje pojavljajo takšne, ki zajamejo tudi najmanjše prašne delce (0,3 μm), uničijo bakterije in samodejno prikazujejo kakovost zraka z LED-lučkami: »Nekatere imajo senzorje kakovosti zraka, avtomatsko prezračevanje, poseben filter in tiho delovanje, ki ne dviguje prahu.« S podobno tehnologijo delajo v podjetju Vitanest, pove Karmen Kompara, »klimatske naprave za široko porabo ne dovajajo zunanjega zraka v prostor, ampak klimatizirajo in prečiščujejo zrak v prostoru, tako da ga ohlajajo, ogrevajo ali razvlažujejo. Za ta namen že nekaj let obstaja stropna izvedba, pri kateri tip ohišja in ventilator omogočata tudi dovod in mešanje manjšega deleža svežega zunanjega zraka. Zaradi elegantne oblike notranje enote se lahko uporablja v različnih prostorih, poleg tega serijsko omogoča nastavitve oblike zračnega toka za višje ali nižje prostore,« pojasni sogovornica.
Današnje klimatske naprave so popolnoma prilagojene sodobnemu načinu življenja. Z mobilnimi aplikacijami jih lahko upravljate na daljavo – celo na dopustu. »Pametna klimatska naprava omogoča, da lahko svoj dom ohladite ali ogrejete, še preden sploh stopite vanj,« omeni Katja Tratnjek in doda, da modeli iz njihove najnovejše ponudbe vsebujejo umetno inteligenco, ki prepozna vaše navade in samodejno preklaplja med običajnim in tišjim načinom hlajenja. »Poleg tega aplikacija omogoča spremljanje porabe energije in povezavo z drugimi napravami (tudi drugih znamk), kar vaš dom naredi pametnejši.« Uporabniki s tehnološko naprednim življenjskim slogom se bodo zagotovo razveselili tudi glasovnega upravljanja, je prepričana Kompara: »S preprostimi glasovnimi ukazi lahko vključite ali izključite napravo, spremenite način delovanja ali temperaturo. To storite tako, da klimatizirana območja, kjer želite glasovno upravljanje, poimenujete s preprostimi imeni, kot so 'spalnica', 'jedilnica' ali 'dnevna soba'. Klimatska naprava bo s povezavo na Google Home razumela preproste ukaze, kot na primer: 'OK Google, nastavi na 23' ali 'OK Google, nastavi hitrost na 3'.«
V slovenskih domovih so klimatske naprave pogosto stare več kot deset let, kar pomeni, da so energetsko manj učinkovite in tehnološko zastarele. Večinoma spadajo v nižje energijske razrede, kot sta A ali B, medtem ko sodobne dosegajo razrede A++ ali A+++, kar znatno zmanjša porabo energije in zagotavlja boljše delovanje. »Najboljše se danes uvrščajo v energijski razred A+++, kar pomeni tudi do 30 odstotkov manjše stroške, poleg tega lahko učinkovito ogrevajo prostore v prehodnih obdobjih,« poudarja Katja Tratnjek. Kot še pojasni Kompara, k energetski učinkovitosti znatno prispeva dejstvo, da klimatske naprave z invertersko tehnologijo in funkcijami varčevanja danes delujejo po principu toplotne črpalke zrak/zrak, pri čemer večji del energije za klimatizacijo prostora črpajo brezplačno iz okolice. To pomeni, da v hladilnem načinu odvzemajo toploto iz notranjosti in jo oddajajo ven, v grelni funkciji pa obratno: toploto zunanjega zraka prenašajo v notranjost, tudi pri zunanjih temperaturah pod ničlo. Ker jih lahko večji del leta uporabljamo za ogrevanje prostorov, so v nekaterih državah zanje na voljo eko spodbude.
»Eden najpomembnejših elementov zadovoljstva uporabnika je odsotnost hrupa,« je poudarila Kompara in dodala, da na hrupnost sicer najbolj vpliva stopnja ventilacije. Novejše klimatske naprave danes večinoma že omogočajo t. i. spalni način, z minimalno stopnjo ventilacije, ki je primerna za uporabo v spalnih prostorih. »Nekatere delujejo z glasnostjo le 16 dB – to je tišje od šepeta,« pove Katja Tratnjek. Vendar ventilacija ni edini dejavnik, ki vpliva na hrupnost. »Za tiho delovanje je pomembno, da pretok zraka ni oviran, da je filter čist, izredno pomembno pa je tudi mesto, kjer je naprava vgrajena. Pri ogledu prostorov in nato projektiranju je treba temu nameniti veliko pozornost. Cilj je ustrezno dimenzioniranje in umestitev, skladna s potrebami prostora in uporabnika,« še opozori Karmen Kompara.
Danes klimatska naprava ni več nujno bela škatla na steni, saj dizajnerske različice združujejo estetski videz z napredno tehnologijo. Na voljo so v različnih oblikah, barvah in materialih, kot so bele, črne, srebrne, stropne, talne in celo kanalske enote ali leseni dekorji. »Moderne klimatske naprave so oblikovane kot estetski dodatek, ki se neopazno zlije s prostorom,« pravi Tratnjek. Cena dizajnerskih je običajno nekoliko višja, vendar ponujajo dodatne funkcije in estetsko dovršenost. Kot še pojasni Kompara, imajo tudi sami pri oblikovanju novodobnih klimatskih naprav pomembno vlogo, saj v sodelovanju s proizvajalcem, projektanti in izvajalci razvijajo in pri investitorjih spodbujajo odločitev za najustreznejši tip izvedbe. »Posebno pri novih objektih, pri katerih se lahko s pričakovano ravnjo znanja ter izkušenj interdisciplinarno razvije in izbere najustreznejšo rešitev,« še doda.
Pred poletno sezono je ključno, da klimatsko napravo servisiramo. »Najboljši čas za to je sicer pozimi ali zgodaj spomladi, ko serviserji še niso zelo zasedeni. Pregled traja približno uro, cena pa se giblje med 60 in 100 evri,« pojasni Katja Tratnjek in doda, da lahko za dobro delovanje veliko naredimo tudi sami. »Ne smete pozabiti, da je treba filtre očistiti vsak mesec, notranjih komponent pa se nikar ne lotevajte brez strokovnjaka. Klimatske naprave imajo kompleksen sistem senzorjev, ki jih lahko pravilno očisti in preveri le strokovnjak,« opomni in doda, da so najpogostejše posledice neprimernega ravnanja z njimi neprijetne vonjave, slabše hlajenje, večja poraba elektrike in celo nevarnost za zdravje.
Nasveti za brezskrbno hladilno sezono